Szukasz pracy? Nie daj się nabrać na te ogłoszenia. Bo ukradną Ci tożsamość i wezmą kredyt

Czytaj dalej
Fot. 123RF.com
Katarzyna Paczewska

Szukasz pracy? Nie daj się nabrać na te ogłoszenia. Bo ukradną Ci tożsamość i wezmą kredyt

Katarzyna Paczewska

Praca jako tajemniczy klient, wypełnianie ankiet, albo komentowanie w sieci? To mogą być ogłoszenia oszustów. Przed takimi fałszywymi ofertami ostrzega Work Service.

Agencja pracy publikuje przykładowe fałszywe ogłoszenie, w którym oszust podszywa się pod Work Service. Co w nim jest? Dobre wynagrodzenie, dogodne dla nas godziny pracy i proste zadania. Ale przy przeglądaniu oferty powinna zapalić się nam „czerwona lampka”.

Znajduje się w niej bowiem zapis: „Do wygenerowania umowy prosimy o następujące dane osobowe: imię i nazwisko, adres zameldowania (z dowodu osobistego), PESEL, nr dowodu osobistego, a jeśli możliwe to jego skan (przód, tył), osobiste konto bankowe, na które wpływać będzie wynagrodzenie oraz, które posłuży nam do zweryfikowania Pani tożsamości, czyli dane konta bankowego muszą zgadzać się z danymi z dowodu osobistego ( jeśli dane w koncie różnią się np. w dowodzie ma Pani pełną na-zwę ulicy, a w koncie skrót, proszę nam o tym napisać, bo nasz system nie przepuści poprawnie weryfikacji). W celu weryfikacji danych osobowych przeprowadzamy standardowy przelew o wartości 1 gr na konto wskazane przez nas w umowie z Pani osobistego konta. Konto, z którego otrzymamy przelew potwierdzający dane osobowe, będzie kontem, na które będziemy przelewać wynagrodzenie każdego ostatniego dnia miesiąca.”

Jak ustrzec się przed oszustami? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.