Szpital ma kontrakt jak przed rokiem. To mało

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Daniel Dreyer

Szpital ma kontrakt jak przed rokiem. To mało

Daniel Dreyer

- Powodów do radości nie mam. Ale płakać też nie będę - mówi Mariusz Topolewski, dyrektor szpitala w Łasinie. A mówi o kontrakcie z NFZ.

- Nasz kontrakt na 2016 rok jest na ubiegłorocznym poziomie - mówi dyrektor Topolewski.

Szpital ma udzielić takiej samej liczby świadczeń jak przed rokiem. I tyle samo pieniędzy otrzyma za nie z Narodowego Funduszu Zdrowia. - Ale biorąc pod uwagę, że wszystko drożeje, realnie pieniędzy będzie mniej. O kilka procent mniej - szacuje dyrektor Topolewski.

Niestety, wycena „punktów” przez NFZ nie zmieniła się od kilku już lat.

To nie jedyne co przyprawia dyrektora Topolewskiego o „ból głowy”. Bo choć NFZ dał pieniądze na obiecane podwyżki dla pielęgniarek, to znalezienie pieniędzy na ewentualne podniesienie pensji dla reszty personelu, pozostaje już tylko na jego głowie.

Szpital w Łasinie to mała placówka. W jego ramach funkcjonują oddziały wewnętrzny, chirurgiczny, zakład opieki długoterminowej. Rocznie przyjmowanych tutaj jest około 1,5 tysiąca pacjentów.

- Lepszy kontrakt przydałby się przede wszystkim dla chirurgii, bo teraz kolejkę na zabiegi mamy aż do kwietnia - mówi dyrektor Topolewski.

Kolejka jest także na oddział opieki długoterminowej, ona jednak wynika nie z wysokości kontraktu z NFZ, ale z liczby miejsc, którymi dysponuje łasińska lecznica.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.