Szkolne schody, które kryją w sobie wiedzę [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Katarzyna Dworska

Szkolne schody, które kryją w sobie wiedzę [zdjęcia]

Katarzyna Dworska

Nauczyciele z „piątki” połączyli siły i między stopniami wymalowali m.in. wzory matematyczne i łacińskie sentencje.

Przygotowali projekty, chwycili za farby i postanowili sprawić, aby w szkole było bardziej kolorowo. W V Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum numer 49 uczyć można się również w drodze na wyższe piętra. Projekt „Schodami do wiedzy” zmierza już powoli do końca.

Cor cordi, czyli serce do serca

Dzięki niezwykłemu pomysłowi Agaty Lipskiej, germanistki z V Liceum Ogólnokształcącego, przestrzeń między stopniami zdobią wzory matematyczne i fizyczne, nazwiska filozofów oraz historyczne daty. - Jedna klatka schodowa jest poświęcona związkom chemicznym, a na innej są wypisane zasady udzielania pierwszej pomocy - opisuje Agata Fryca, bibliotekarka i nauczycielka z V LO w Bydgoszczy. - Jesteśmy jedną z nielicznych szkół, w której uczniowie wciąż uczą się łaciny, więc nie mogło również zabraknąć sentencji właśnie w tym języku.

Hasła dotyczą 12 przedmiotów i znajdują się na niebieskim oraz czerwonym tle. Wybór akurat tych kolorów nie był przypadkowy. Nawiązują bowiem do barw Bydgoszczy. - Mamy także wypisane najważniejsze zabytki, które się u nas znajdują - mówi Fryca. - W ten sposób chcemy promować nasze miasto.

Malowali w swoim wolnym czasie

Projekt rozpoczął się w lutym i wzięło w nim udział dziesięciu nauczycieli różnych przedmiotów. Często pracowali do późna. - Zostawali w szkole w piątki po lekcjach, aby sprawić niespodziankę uczniom - zdradza Fryca. - Zdarzyło się, że malowali nawet do godziny 21.

Do zagospodarowania zostały jeszcze dwie klatki schodowe. Według planów mają pojawić się tam rekordy geograficzne. - Chcemy umieścić na nich informacje m.in. o najgłębszym jeziorze i najwyższym szczycie - tłumaczy Fryca. - Myślimy także nad napisaniem powiedzeń lub powitań w różnych językach.

Szkoła, która zachęca do nauki

Na stopniach prowadzących do budynku placówki nauczyciele napisali „Do sukcesu nie ma windy, trzeba wejść po schodach”. Znajduje się tam także adres strony internetowej szkoły.

Uczniom spodobał się projekt. - Dzięki temu jest u nas bardziej kolorowo - uzupełnia Fryca. - Podczas matur i egzaminów gimnazjalnych odwiedzali nas nauczyciele z innych szkół. Od nich również usłyszeliśmy wiele pozytywnych komentarzy.

To nie jedyna ciekawa inicjatywa „piątki”. W bibliotece od tego roku działa herbaciarnia. Na specjalnej ladzie ustawione są imbryki i filiżanki. - Dzięki temu zaglądają do nas tłumy, a uczniowie i nauczyciele sami przynoszą ulubione herbaty - dodaje Fryca. - Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się ze spokojem i miłym miejscem, a każdy, kto przyjdzie poczytać, otrzyma ciepły napój.

Katarzyna Dworska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.