Szkoła w Racicach. Dziewięć lat po likwidacji [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

Szkoła w Racicach. Dziewięć lat po likwidacji [infografika]

Dariusz Nawrocki

Gdy zapadła decyzja o likwidacji szkoły, liczyła ona zaledwie 47 uczniów. Dziś uczy się tu aż 142 dzieci. Szkoła jest też dużo piękniejsza niż w 2007 roku.

Racice, niewielka miejscowość w gminie Kruszwica. Niemal dokładnie 9 lat temu radni podjęli decyzję o likwidacji tutejszej szkoły. Rodzice założyli więc Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Nasz Dom” i utworzyli szkołę niepubliczną.

- Mieszkańcy zaangażowali wiele własnych środków, żeby tę szkołę utrzymać. Dzięki tej współpracy szkoła się rozrasta i pięknieje. Uczniów ciągle nam przybywa - wyznaje Paweł Śmiłowski, dyrektor szkoły.

We wrześniu 2007 roku szkoła liczyła 54 uczniów, w 2008 - 63, w 2009 - 78. Dziś do szkoły uczęszcza aż 142 dzieci, w tym około 30 przedszkolaków.

szkoła Racice
Create column charts

Szkoła ma swój autobus. Korzysta również ze wsparcia Nadgoplańskiej Komunikacji Autobusowej. - Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom niektórych rodziców. Dzieci podwozimy niemalże pod dom - przekonuje dyrektor. Aż 27 uczniów dowozi się z sąsiedniej gminy Jeziora Wielkie.

- Jak rozpoczynałem tutaj pracę w 2013 roku, szkoła liczyła 118 uczniów. Brakowało pomieszczeń, by się rozwijać. Budynek szkoły zamieszkiwali lokatorzy. Udało nam się, w porozumieniu z gminą, znaleźć dla nich lokal. Dzięki temu pozyskaliśmy 170 dodatkowych metrów - opowiada dyrektor. Na parterze powstały pomieszczenia dla 3-4 latków, a na piętrze - dla oddziału zerowego.

Szkoła zyskała przepiękną elewację. Uczniów witają olbrzymie bajkowe postaci. Jest też duży plac zabaw. Wnętrza również prezentują się okazale. Uczniowie osiągają dobre wyniki w nauce. Szkoła świetnie przeszła ewaluację. Dzieci mogą korzystać z szerokiej palety zajęć pozalekcyjnych: język niemiecki, gra na instrumentach dętych, kółko teatralne czy piłka nożna. Przy szkole powstał klub piłkarski. Młodzi zawodnicy rywalizują między innymi z rówieśnikami z Inowrocławia, Pakości czy Mogilna.

-

Szkoła stale się rozwija. Dzięki temu tak dziś wygląda. Podstawą jest dobra współpraca na linii uczeń-nauczyciel-rodzic.

- Zawsze możemy liczyć też na pomoc gminy i naszych lokalnych biznesmenów - przekonuje. W najbliższych latach gmina ma tu postawić salę gimnastyczną typu balonowego. Szkoła przygotowuje się również do budowy małego boiska piłkarskiego.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.