Szkoła dla dorosłych zamknięta na stałe

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss
Katarzyna Piojda

Szkoła dla dorosłych zamknięta na stałe

Katarzyna Piojda

Z edukacyjnej mapy Bydgoszczy 1 września zniknie 6 techników.

Niż demograficzny wkroczył kilka lat temu do szkół i nie chce z nich wyjść. To nie on jednak tym razem zamyka kolejne szkoły w Bydgoszczy.

Wszystko przez nowe przepisy dotyczące oświaty. A konkretnie: przepisy przejściowe Ustawy z 2011 roku. Te nakazały likwidację klas w wybranych szkołach. - Z powodu ustawowego wstrzymania naboru do klas pierwszych, szkoły te nie prowadzą i nie będą prowadziły działalności dydaktycznej - informuje Beata Kuś z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta. - To oznacza, że od września bieżącego roku planuje się ich likwidację.

Placówki, które od nowego roku szkolnego znikają z edukacyjnej mapy miasta, to technika znajdujące się w trzech zespołach szkół. Pierwsze to Technikum Uzupełniające Fryzjerskie dla Dorosłych, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Nakielskiej 11. Druga szkoła to Technikum Uzupełniające Gastronomiczne dla Dorosłych w Zespole Szkół Gastronomicznych (ul. Konarskiego 5)

Kolejne placówki znajdują się przy ul. Słonecznej 19 i funkcjonują w ramach Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2. Są to również technika uzupełniające dla dorosłych: elektroniczne, elektryczne, mechaniczne oraz samochodowe. Te szkoły od lat cieszyły się słabnącym zainteresowaniem. Do niektórych nie zgłosił się ani jeden kandydat, więc szkoła formalnie istniała jedynie na papierze.

Przed rokiem w mieście było podobnie. Zostały zlikwidowane - poprzez wygaszanie - następujące typy szkół: liceum profilowane dla młodzieży, technikum uzupełniające dla młodzieży, zasadnicza szkoła zawodowa dla dorosłych, uzupełniające LO dla dorosłych i technikum uzupełniające dla dorosłych. I to też przez zmiany przepisów.

Pozostałym placówkom zamknięcie nie grozi.

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.