Szesnasta edycja festiwalu skupi się na kwestii żywienia człowiek

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kkowalski
Joanna Maciejewska

Szesnasta edycja festiwalu skupi się na kwestii żywienia człowiek

Joanna Maciejewska

Co łączy żywność ze sztuką? Między innymi na te pytanie odpowiedź można uzyskać podczas pięciu festiwalowych dni. Początek już dziś.

Blisko 150 imprez z ponad 40 dziedzin czeka na uczestników 16. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Inauguracja festiwalu dziś o godzinie 18 w Dworze Artusa.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest żywność i żywienie człowieka. - Temat przewodni okazał się bardzo inspirujący dla organizatorów imprez - mówi Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK. - Do wątku żywności nawiąże kilkadziesiąt wydarzeń: wykładów, warsztatów, pokazów. Odniosą się do niego przedstawiciele rozmaitych dziedzin - obok dietetyków i chemików, będą to również m.in. historycy, archeolodzy, fizycy, teatrolodzy i muzycy.

Osią atrakcji będzie cykl imprez pod hasłem „Smak przeszłości - jedzenie, kuchnia i dieta naszych przodków”. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję przeżyć kulinarną podróż przez minione wieki. Finałem cyklu będzie pokaz „Kucharz dobrze usposobiony”, nawiązujący do książek kucharskich Jana Szyttlera (25 kwietnia na godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim).

Do akcji włączyło się Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, które przygotowało plenerową imprezę „Molekuły w kuchni” (niedziela 24 kwietnia o godz. 10.30). Oprócz pokazów kuchni molekularnej na uczestników będą czekać stanowiska doświadczalne, przy których będą prowadzone kuchenne eksperymenty-niespodzianki.

W programie festiwalu pojawią się również wątki historyczne. Nawiązaniem do 1050. rocznicy chrztu Polski. będzie dyskusja panelowa „Początki Polski. U źródeł państwa piastowskiego - opinie, hipotezy, pytania” zaplanowano na 24 kwietnia o godz. 18 w Dworze Artusa.

W tym roku przypada 550. rocznica podpisania II pokoju toruńskiego. Z tej okazji przygotowano inscenizację historyczyną. Rozpocznie się ona 24 kwietnia o godz. 14 w Dworze Artusa, następnie orszak pomaszeruje do kościoła Najświętszej Marii Panny, gdzie odśpiewane zostanie „Te Deum laudamus”.

Festiwal zakończy się spektaklem operowym „Wesele Figara” w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowomiejskiego w Bydgoszczy (26 kwietnia o godz. 18 w auli UMK).

Szczegółowy plan festiwalu znajduje się na stronie www.festiwal.torun.pl. Udział w nim jest bezpłatny, jednak na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy bądź wejściówki. Na niektóre wydarzenia wejściówki są jeszcze dostępne. Można je odbbierać w Dworze Artusa dziś od godz. 12 do 18.15, w sobotę w godz. 9.30-17 i w niedzielę od godz. 12 do 18.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.