Szef WiK: - Ujednolićmy stawkę za wodę

Czytaj dalej
Fot. Szymon Cieślak
Szymon Cieślak

Szef WiK: - Ujednolićmy stawkę za wodę

Szymon Cieślak

Radni będą się zajmowali propozycją nowych stawek za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Nowe władze spółki WiK zaproponowały w tym roku duże zmiany.

Do tej pory odbiorcy wody byli podzieleni na trzy kategorie. Indywidualni płacili 3,17 zł, przemysł spożywczy i farmaceutyczny 3,42 zł, a odbiorcy przemysłowi 3,40 zł. Władze WiK-u proponują likwidację - w tym kontekście - grupy „przemysł spożywczy i farmaceutyczny“.

- W mojej, i nie tylko w mojej ocenie, trzecia grupa to taki sztuczny twór. Do tej grupy zakwalifikowanych było tylko siedem podmiotów. To były piekarnie i cukiernie. Wiemy, że na terenie miasta i gminy nie ma przemysłu farmaceutycznego - mówił na obradach komisji budżetu i gospodarki Jerzy Mączko, prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji „WiK“ sp. z o.o. w Żninie.

To nie koniec zmian. Odbiorcy indywidualni oraz przemysłowi mają płacić tę samą stawkę - 3,17 zł za 1 m3.

- Analiza wykazała jednoznacznie, że nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia, by utrzymywać różne taryfy za wodę dla różnych grup odbiorców. W końcu produkowana jest ta sama woda, tej samej jakości, dostarczana do wszystkich odbiorców. Nie ma wody gorszej czy lepszej i utrzymywanie trzech grup w zakresie wody rodziłoby podejrzenie, że jedna grupa ponosi zwiększone koszty po to, żeby utrzymywać inną grupę - informuje prezes WiK.

Odbiorcy przemysłowi będą co prawda płacić mniej za wodę, ale za to nieco więcej za ścieki.

- Musimy sobie jasno powiedzieć, że utrzymanie jednakowej taryfy na ściekach dla grup odbiorców indywidualnych i przemysłowych też nie jest rozwiązaniem racjonalnym i sprawiedliwym- mówi Jerzy Mączko i dodaje:

- Nie ma najmniejszej wątpliwości, i na to są dowody w postaci analiz ścieków, które trafiają do kanalizacji z różnych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Te ścieki są zdecydowanie o innych parametrach niż ścieki odprowadzane przez odbiorców indywidualnych.

Dlatego indywidualni zapłacą 5,11 zł, czyli tyle, ile wynosi obecna stawka, a przemysł - 5,40 zł (tak samo spożywczy i farmaceutyczny).

Znaczy to, że przemysłowi odbiorcy zapłacą o 4 grosze i 6 groszy więcej niż w 2015 roku. Podwyżek dla odbiorców indywidualnych nie będzie.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.