Maciej Czerniak

Szef Ukraińców skazany

Od początku  tego roku pogranicznicy w Kujawsko-Pomorskiem skontrolowali legalność zatrudnienia prawie 300 Ukraińców. Fot. SG/Zdjęcie Ilustracyjne Od początku tego roku pogranicznicy w Kujawsko-Pomorskiem skontrolowali legalność zatrudnienia prawie 300 Ukraińców.
Maciej Czerniak

Właściciel agencji pracy w Bydgoszczy zapłaci grzywnę za nielegalne zatrudnienie 71 obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosjanina.

Wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Szef dużej agencji pracy mającej siedzibę również nad Brdą, musi zapłacić grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Bez ważnych dokumentów

- Cudzoziemcy zatrudnieni przez właściciela firmy nie posiadali podpisanych umów oraz zezwoleń na pracę albo ich oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dawno straciły ważność - mówi major Krzysztof Grzech z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Pod koniec października ubiegłego roku funkcjonariusze zespołu ds. Kontroli Legalności Zatrudnienia z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy weszli do agencji. Firma pośredniczyła w świadczeniu zatrudnienia dla prawie 160 imigrantów zza wschodnich granic Polski. W trakcie kontroli wykryto szereg nieprawidłowości w dokumentach przyjezdnych pracowników. I to na masową skalę.

Aż 72 osoby nie miały umów i zezwoleń na pracę albo ich oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dawno straciły ważność. Dotyczyło to 69 Ukraińców, 2 obywateli Białorusi i jednego Rosjanina.

Pracowali w fabrykach i w sadach

Agencja od stycznia ubiegłego roku do stycznia 2017 kierowała cudzoziemców do pracy w fabrykach, ale też do hurtowni spożywczych, sadownictwa; wysyłała na sezonowe zbiory w rolnictwie. To firmy mające siedziby w Bydgoszczy, ale też między innymi w Słupsku, Gdańsku, Włocławku, a także w Tychach i w Białogardzie.

Bydgoski sąd skazał właściciela agencji pracy - Polaka - za „nielegalne powierzenie pracy: oraz za „niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”.

To nie jedyna, ani tym bardziej pierwsza sprawa dotycząca nielegalnego zatrudniania obcokrajowców w naszym regionie. We wrześniu ubiegłego roku funkcjonariusze bydgoskiej placówki ujawnili 16 obywateli Ukrainy, którzy pracowali nielegalnie w przetwórstwie warzywno-owocowym w Rzeczycy pod Piotrkowem Kujawskim. Przyjezdni pracowali i mieszkali na terenie zakładu. Zostali zobowiązani przez Komendanta Placówki Straży Granicznej do opuszczenia Polski, a 30 listopada ubiegłego roku przedsiębiorca został skazany za nielegalne zatrudnianie. Musiał zapłacić grzywnę 3,5 tys. zł.

92 robotników pracowało nielegalnie

W całym 2016 roku pogranicznicy z Bydgoszczy 77 razy kontrolowali firmy, które zatrudniały cudzoziemców. Większość najemnych pracowników (aż 85 proc.) to Ukraińcy (423 osoby).

- Tylko w pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze skontrolowali 295 obywateli Ukrainy pracujących zatrudnionych w przedsiębiorstwach na terenie Kujawsko-Pomorskiego - wylicza z kolei chor. szt. SG Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. - To 87 procent z ogólnej liczby skontrolowanych cudzoziemców - dodaje rzeczniczka.

Przeprowadzone kontrole wykazały, że 92 osoby wykonywały pracę nielegalnie.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.