Szef strażaków w Żninie: - To nie ma być Bizancjum...

Czytaj dalej
Fot. Szymon Cieślak
Iwona Góralczyk

Szef strażaków w Żninie: - To nie ma być Bizancjum...

Iwona Góralczyk

...jednak chcielibyśmy zachować standard. Prosimy o wsparcie.

Siedziba strażaków jest prawie gotowa. Brakuje tylko wyposażenia. Tymczasem wciąż nie ma pewności, czy wszystkie samorządy gminne dorzucą ze swoich budżetów do tego ostatniego zadania. A inwestorzy takie nadzieje mieli...

Przypomnijmy: Komenda Powiatowa PSP przy ulicy Dąbrowskiego w Żninie pochłonęła 17 mln złotych.

- Po połowie zadanie to zostało sfinansowane z funduszy unijnych i budżetu państwa. Swój udział w tym przedsięwzięciu ma także powiat żniński: przekazał teren pod budowę (działka warta 412 tys. zł), zapłacił za dokumentację projektową (75 tys. zł) i wykonanie przyłącza telefonicznego (40 tys. zł), a także przekazał na wyposażenie komendy 350 tys. złotych - przypomniał Grzegorz Rutkowski, komendant powiatowy PSP.

- To jednak wciąż za mało. Dlatego szukamy kolejnych pieniędzy na wyposażenie nowej siedziby - dodał.

- Od początku mówiliśmy o 1,2 mln zł potrzebnych do sfinansowania tego ostatniego etapu. Nie chciałbym wyposażeniem obiektu zepsuć efektu końcowego. Bo z zewnątrz komenda prezentuje się świetnie, nowocześnie. Więc i w środku chcielibyśmy zachować standard. To ma być ładne, funkcjonalne, ale wcale nie „Bizancjum“ - mówił komendant Rutkowski do radnych żnińskich podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Dodał także: - Nie ma możliwości, aby przenieść meble ze starej siedziby. One zostały zrobione na wymiar. Więc na tym tez tu nie zaoszczędzimy.

- Na ile pan liczy od gminy Żnin? - zapytali rajcy. - Była mowa o 200 tys. złotych. Fajnie, gdybyśmy otrzymali 150 tys. zł. Choć i nie będę obrażony, gdy pojawi się inna kwota.

W tej sprawie z Torunia, od zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP, wpłynęło także do żnińskiego ratusza pismo. Bogdan Sowiński pisze w nim do Roberta Luchowskiego m.in.: „Zwracam się z prośbą do pana burmistrza o wsparcie finansowe w zakresie budowanej nowej siedziby komendy PSP w kwocie 200 tys. złotych“.

W uzasadnieniu prośby z-ca komendanta wojewódzkiego PSP posiłkował się faktem, że gmina Żnin - jakoby w zamian - otrzyma nieodpłatnie, wraz z wyposażeniem, obecnie użytkowane przez strażaków zawodowych obiekty (przy ul. Spokojnej), co posłuży miejscowej OSP. „Nieruchomość ta stanowi własność Skarbu Państwa i może być przedmiotem zainteresowania przez gminę Żnin“ - napisał Bogdan Sowiński.

- Te obiekty na terenie ponad półhektarowym są już po wycenie, którą zlecił starosta żniński. Wszystko jest warte 1 mln 130 tys. złotych - poinformował Grzegorz Rutkowski.

Jaką strażacy otrzymali odpowiedź i propozycję od władz Żnina?

Zaczęło się od dyskusji. - Miejmy nadzieję, że wsparcie lokalnych przedsiębiorców też będzie odciążeniem inwestycji - skomentował na sesji Grzegorz Koziełek, przewodniczący Rady Miejskiej.

Z kolei radny Piotr Horka zauważył: - Wysiłek starostwa jest niewielki. Bo co to jest milion z ich budżetu na to zadanie?

- Przejęcie przez gminę starych obiektów też wymaga późniejszych nakładów - zauważył przewodniczący Koziełek, dodając także: - Burmistrz wnioskuje o wsparcie komendy kwotą 100 tys. złotych i zaznacza, że jeśli będzie trzeba, pochylimy się jeszcze w późniejszym terminie nad tym tematem. I po rozmowach możemy podjąć dalsze kroki.

- 100 tys. złotych to za mało, żeby wesprzeć to zadanie. Tym bardziej, że wszyscy patrzą, ile gmina Żnin da, otrzymując starą strażnicę w prezencie - skomentował radny Lucjan Adamus.

- No to dajmy brakujące 900 tys. złotych i będzie straż gminna! - skwitował Robert Luchowski. - Tylko że my też mamy inne potrzeby, zadania, które zamierzamy zrealizować we współpracy z powiatem.

- My nie musimy przekazywać tej starej straży gminie Żnin - skomentował na to wszystko Grzegorz Rutkowski. - Możemy za to tę nieruchomość sprzedać. Wtedy 3/4 uzyskanej kwoty pójdzie do budżetu centralnego, a reszta zostanie na miejscu, w kasie powiatu żnińskiego. Jednak, powiem jeszcze raz, to ja od początku lansuję pomysł, i chyba ja to wymyśliłem, żeby obecna komenda, po naszej przeprowadzce, trafiła w ręce OSP Żnin. W którymś momencie zapytałem strażaków, czy im się taka koncepcja podoba. Później potrzebowaliśmy kilku rozmów z burmistrzem, żeby to zgłębić. Teraz jest ruch starosty - wystąpienie do wojewody o przekazanie obiektów gminie Żnin.

Ostatecznie żnińscy radni zadecydowali, że przekażą z budżetu 100 tys. złotych. Czyli tyle, ile zaproponował Robert Luchowski na wyposażenie komendy przy Dąbrowskiego.

- Ta kwota ma zostać przelana na fundusz wsparcia PSP, z przeznaczeniem celowym - tzn. dla Żnina. Przedstawiłem burmistrzowi wzór porozumienia w tej sprawie. I dalej będziemy dogrywali kwestię, kiedy gmina wpłaci, kiedy my to wydamy i na co - wyjaśnił Grzegorz Rutkowski.

Jak w tej sytuacji zachowają się pozostałe samorządy? Najbliższe tygodnie pokażą.

Tymczasem wczoraj szef żnińskich strażaków spotkał się w omawianym temacie z z-cą komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu.

- Bogdan Sowiński pilotuje nasz temat. Każdego dnia nad tym pracujemy, żeby to dograć. A spotkanie z włodarzami innych gmin wchodzących w skład powiatu? Już było. A teraz musimy działać. Bo czasu do maja (pod koniec właśnie tego miesiąca ma być otwarcie obiektu - przyp. red.) pozostało niewiele - skomentował Rutkowski.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.