Szef MON szuka w Europie wsparcia dla naszej armii [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Szef MON szuka w Europie wsparcia dla naszej armii [wideo]

Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Antoni Macierewicz chce przekonać Niemcy i Francję do poparcia pomysłu stałej obecności wojsk NATO w Polsce. Czy mu się uda?

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się we wtorek z szefem obrony narodowej Francji Jeanem-Yves’em Le Drianem. Rozmawiali m.in. o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie, współpracy wojskowej i modernizacji polskiej armii.

To już drugie spotkanie szefa MON z ministrem obrony narodowej innego państwa w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu minister Macierewicz spotkał się w Berlinie z szefową resortu obrony Niemiec Ursulą von der Leyen.

- Zbliża się szczyt NATO, wiemy, jakie są nasze oczekiwania i postulaty wobec tego spotkania. Chodzi o stałą obecność wojsk sojuszu w Europie Środkowowschodniej i w naszym kraju. Niemcy i Francja podchodzą do tego pomysłu sceptycznie. Zdaniem niektórych kręgów w Berlinie obecność wojsk sojuszu w Polsce mogłoby prowokować Rosję do kontrdziałań, a oni tego nie chcą. W mojej ocenie minister Macierewicz stara się przekonać Niemcy i Francję, aby poparły nasz postulat, ponieważ decyzje w NATO podejmowane są wspólnie - powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.


Antoni Macierewicz w Berlinie/TVN24/x-news.

MON podejmuje działania nie tylko na arenie międzynarodowej. Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął poselski projekt nowelizacji ustawy o służbie żołnierzy zawodowych, przyjęte zmiany pozwalają na wydłużenie służby szeregowych zawodowych dłużej niż 12 lat, co pozwoli im uzyskać uprawnienia emerytalne.

Korzystnym posunięciem ministra jest wsparcie resortu dla organizacji działających na rzecz obronności państwa. - Należy wspierać tych zapaleńców, w większości młodych ludzi, którzy poświęcają swój czas i pieniądze. Ich działalność z punktu widzenia obronności jest korzystna, wśród członków organizacji działających na rzecz obronności należy szukać przyszłych żołnierzy - podkreśla Szeremietiew.

Tomasz Plaskot

Tomasz Plaskotatomasz.plaskota@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.