Szczupaki, okonie i leszcze zabija w Wiśle „czynnik ludzki”

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Czerwiński
Sławomir Bobbe

Szczupaki, okonie i leszcze zabija w Wiśle „czynnik ludzki”

Sławomir Bobbe

Ekolodzy zarzucają Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy opieszałość w postępowaniu mającym wyjaśnić dlaczego zniszczono stanowiska lęgowe ptaków.

- Przedstawiciel Fundacji Greenmind składał zeznania na policji w sprawie majowego zrzutu wody na włocławskiej zaporze. Dla przypomnienia: gwałtownie podnosząc poziom wody w Wiśle, zniszczono lęgi rzadkich i zagrożonych wyginięciem ptaków - sieweczki rzecznej, rybitw: rzecznej i białoczelnej oraz mewy siwej. Dochodzenie w tej sprawie trwa już prawie pół roku, choć wydawało się, że ustalenie winnych jest proste. Co więcej, ślimaczy się również postępowanie administracyjne w sprawie znaczącej szkody w środowisku, prowadzone przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy - poinformowała kilka dni temu Fundacja Greenmind.

Decyzję o zrzucie wody wydało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Po co? Chodziło o możliwość spłynięcia Wisłą trzech jednostek, w tym zbiornikowca, do Gdańska. Wody Polskie broniły się argumentując, że poziom wody na Wiśle w maju i tak był zbyt wysoki, by ptaki założyły tam lęgowiska. Między innymi to ma wyjaśnić prowadzone postępowanie. Jednak ostatnio Wody Polskie znów nie mają dobrej passy.

- Ostatnie dni dostarczają dowodów, że zarządzanie wodą na zaporze we Włocławku naprawdę nie działa. Wędkarze i społecznicy od tygodnia alarmują o codziennym zatrzymywaniu przepływu, co gwałtownie obniża poziom wody w Wiśle. W efekcie giną ryby, również z gatunków chronionych, co potwierdzają wyniki wizji terenowej wolontariusza Fundacji. Czyżby w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie ani ustawa o ochronie przyrody, ani ustawa o ochronie zwierząt „się nie przyjęły”? - pyta Fundacja Greenmind.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • gdzie jeszcze pogarszają się warunki siedlisk bytowania ryb
 • jakie działania zostały podjęte, aby chronić ryby
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.