Sypią forsę, a kolejka rośnie [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Szymczak Krzysztof
Hanka Sowińska

Sypią forsę, a kolejka rośnie [komentarz]

Hanka Sowińska

To, co przez lata było programem wyborczym PiS (w zakładce „Zdrowie”), od miesięcy staje się konkretem. Przybywa projektów ustaw, które mają „uzdrowić” przewlekle chory system. Aktualne też pozostaje sztandarowe hasło PiS: „Po pierwsze trzeba zlikwidować NFZ”!

Rządząca partia właśnie dostała - chyba zupełnie nieoczekiwanie - prezent w postaci najnowszego raportu NIK o realizacji zadań przez publicznego ubezpieczyciela w 2015 r. Ujawnione wyniki kontroli pokazują, że mimo dosypania w 2015 roku do kasy NFZ ponad 4 mld zł, kolejek do lekarzy nie udało się skrócić. Mało tego - są specjaliści, do których czas oczekiwania znacząco urósł.

Zatem konkluzja może być jedna: nie pomógł ani pakiet kolejkowy, ani onkologiczny. I „góra” dodatkowych pieniędzy też.

Kto jest więc temu winien? Odpowiedź brzmi: NFZ, bo nie radzi sobie z zapanowaniem nad systemem, który przez 13 lat współtworzył.

Mizerię rodzimej służby zdrowia potwierdza też najnowszy raport OECD na temat czasu oczekiwania na operacje zaćmy i operację stawu biodrowego. Okazuje się, że w tej dziedzinie jesteśmy liderami - kolejka u nas jest nadal najdłuższa spośród wszystkich badanych przez OECD krajów. Przykład? Na zoperowanie stawu biodrowego w szpitalu w Świeciu czeka się... 8 lat!


B. Arłukowicz o projekcie tzw. sieci szpitali: Tykająca bomba, doprowadzi do zamykania placówek

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.