Sygnalizatory są, ale nie działają

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Sygnalizatory są, ale nie działają

Aleksandra Pasis

- Tu przechodzą dzieci! - alarmuje mieszkaniec grudziądzkiego osiedla. Urzędnicy: - Czekamy na podłączenie prądu.

Sprawa budzi emocje zwłaszcza wśród rodziców uczniów: - Maluchy przebiegają między samochodami! Miało być bezpieczniej, a wyszło jak zwykle... Tylko czekać, aż dojdzie do jakiejś tragedii.

Sygnalizator „ręcznie wzbudzany” dla pieszych został zamontowany przy szkole w ramach modernizacji i przebudowy ulicy Sobieskiego na osiedlu Rządz. Realizacja inwestycji za ponad 6,5 mln zł zakończyła się oficjalnie miesiąc temu. Prace trwały około dziewięciu miesięcy.

Nie wszystko zadziałało wraz z „przecięciem wstęgi”.

- To jakaś kpina! Wydano tyle pieniędzy, a podstawa jaką powinien być sprawny sygnalizator, zwłaszcza w miejscu gdzie często poruszają się dzieci i nastolatki, cały czas nie działa?! - grzmią Czytelnicy, którzy zgłaszają problem „Pomorskiej”.

Jak się okazuje, sygnalizator nie działa, bo wciąż nie został podłączony do sieci energetycznej. - Czekamy na podpisanie umowy z dystrybutorem energii - wyjaśnia Marek Przewodowski z Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu. - Prosiliśmy o przyśpieszenie tych formalności, by jak najszybciej uruchomić tę sygnalizację. Mimo to, wciąż czekamy.

O ile sygnalizatory przy zespole szkół na osiedlu Rządz nie zostały w ogóle uruchomione, to w innych miejscach Grudziądza godziny działania sygnalizacji zostały skrócone. Zmiany dotyczą skrzyżowań.

- Wykonaliśmy objazdy kontrolne oraz analizę natężenia ruchu i podjęliśmy decyzję o skorygowaniu czasu pracy sygnalizatorów - tłumaczy Marek Przewodowski z ZDM-u. - Chodzi o optymalizację czasu przejazdu przez Grusdziądz.

Na żółty sygnał pulsujący w godz. 22-5.30 przełączają się „światła” na skrzyżowaniach traktów:

Na pozostałych skrzyżowaniach w Grudziądzu, żółty sygnał pulsujący zaczyna działać już od godz. 19. Ponowne uruchomienie sygnalizacji następuje o godz. 6.30.

Wyjątkiem są dwa skrzyżowania ulic w mieście: Chełmińska- Gdyńska - Droga Łąkowa oraz Jana Pawła II -Łyskowskiego, gdzie sygnalizatory w normalnym trybie działają przez całą dobę.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.