Sygnalizatory są, ale nie działają

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Sygnalizatory są, ale nie działają

Aleksandra Pasis

- Tu przechodzą dzieci! - alarmuje mieszkaniec grudziądzkiego osiedla. Urzędnicy: - Czekamy na podłączenie prądu.

Sprawa budzi emocje zwłaszcza wśród rodziców uczniów: - Maluchy przebiegają między samochodami! Miało być bezpieczniej, a wyszło jak zwykle... Tylko czekać, aż dojdzie do jakiejś tragedii.

Sygnalizator „ręcznie wzbudzany” dla pieszych został zamontowany przy szkole w ramach modernizacji i przebudowy ulicy Sobieskiego na osiedlu Rządz. Realizacja inwestycji za ponad 6,5 mln zł zakończyła się oficjalnie miesiąc temu. Prace trwały około dziewięciu miesięcy.

Nie wszystko zadziałało wraz z „przecięciem wstęgi”.

- To jakaś kpina! Wydano tyle pieniędzy, a podstawa jaką powinien być sprawny sygnalizator, zwłaszcza w miejscu gdzie często poruszają się dzieci i nastolatki, cały czas nie działa?! - grzmią Czytelnicy, którzy zgłaszają problem „Pomorskiej”.

Jak się okazuje, sygnalizator nie działa, bo wciąż nie został podłączony do sieci energetycznej. - Czekamy na podpisanie umowy z dystrybutorem energii - wyjaśnia Marek Przewodowski z Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu. - Prosiliśmy o przyśpieszenie tych formalności, by jak najszybciej uruchomić tę sygnalizację. Mimo to, wciąż czekamy.

O ile sygnalizatory przy zespole szkół na osiedlu Rządz nie zostały w ogóle uruchomione, to w innych miejscach Grudziądza godziny działania sygnalizacji zostały skrócone. Zmiany dotyczą skrzyżowań.

- Wykonaliśmy objazdy kontrolne oraz analizę natężenia ruchu i podjęliśmy decyzję o skorygowaniu czasu pracy sygnalizatorów - tłumaczy Marek Przewodowski z ZDM-u. - Chodzi o optymalizację czasu przejazdu przez Grusdziądz.

Na żółty sygnał pulsujący w godz. 22-5.30 przełączają się „światła” na skrzyżowaniach traktów:

Na pozostałych skrzyżowaniach w Grudziądzu, żółty sygnał pulsujący zaczyna działać już od godz. 19. Ponowne uruchomienie sygnalizacji następuje o godz. 6.30.

Wyjątkiem są dwa skrzyżowania ulic w mieście: Chełmińska- Gdyńska - Droga Łąkowa oraz Jana Pawła II -Łyskowskiego, gdzie sygnalizatory w normalnym trybie działają przez całą dobę.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.