Świnka o sobie przypomniała. By chronić się przed tą chorobą warto się zaszczepić

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Małgorzata Pieczyńska

Świnka o sobie przypomniała. By chronić się przed tą chorobą warto się zaszczepić

Małgorzata Pieczyńska

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach tego roku już sześć osób w województwie kujawsko-pomorskim zachorowało na świnkę. Lekarze i epidemiolodzy radzą, aby się szczepić, bo powikłania po tej chorobie mogą mieć przykre konsekwencje.

- Jestem zaniepokojona - mówi pani Joanna, mieszkanka bydgoskiego Śródmieścia. - W pracy kilka osób zachorowało na świnkę.Co prawda, w dzieciństwie przeszłam tę chorobę, ale zniosłam ją dość ciężko. Boję się, że mogłam się zarazić, a przy okazji najbliższych.

Zdaniem dr nauk med. Radosławy Staszak-Kowalskiej z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, ten kto raz zachorował na świnkę, raczej nie powinien po raz drugi, ale...

- Wirusy tak mutują, że trudno to wykluczyć całkowicie - mówi. - Dlatego my lekarze wciąż apelujemy, aby się szczepić. To najlepsza ochrona. W przypadku świnki podawana jest szczepionka skojarzona przeciw odrze, śwince i różyczce. U dzieci pierwszą dawkę podaje się w 13-15 miesiącu życia, drugą w wieku 6 lat.

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, do 2018 roku druga dawka szczepienia przeciwko śwince była podawana dzieciom w wieku 10 lat, dlatego aktualnie dla osób między 6. a 10. rokiem życia szczepienie to będzie sukcesywnie wyrównywane.


Grypa. Pierwsze objawy to bóle mięśniowe, osłabienie i wysoka gorączka.

Szczepionkę przeciw śwince zaleca się też dorosłym, którzy nie chorowali na świnkę i nie byli szczepieni przeciw tej chorobie. Drugą dawkę szczepienia należy podać po co najmniej 4 tygodniach od 1 dawki.

- Skuteczność szczepienia w zapobieganiu śwince wynosi powyżej 95 proc. już po pierwszej dawce - mówi dr nauk o zdr. inż. Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy. - Odporność po tym szczepieniu jest długotrwała i utrzymuje się kilkadziesiąt lat.

Z danych sanepidu wynika, że od 1 do 15 stycznia br. w całym województwie odnotowano 6 zachorowań na świnkę. - W całym 2018 r. zarejestrowaliśmy 86 przypadków, a rok wcześniej 92 - mówi dr nauk o zdr. inż. Jerzy Kasprzak. - Okres wylęgania świnki wynosi od 14 do 24 dni (średnio 17-18 dni). Okres zakaźności występuje od 7 dni przed pojawieniem się obrzęku ślinianek i utrzymuje się do 9 dni po wystąpieniu tego objawu.

Świnka na ogół przebiega łagodnie, ale czasem może prowadzić do poważnych powikłań, często wymagających hospitalizacji. Niektóre z nich mają trwałe następstwa jak np. głuchota i cukrzyca.

- Dorośli przechodzą ją gorzej niż dzieci. Ryzyko powikłań u nich jest większe - zaznacza dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Może dojść np. do zapalenia trzustki, a u mężczyzn nawet do bezpłodności.

Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Choroba szerzy się drogą kropelkową poprzez bezpośredni kontakt. Powodem zakażenia może być też pośredni kontakt z przedmiotami skażonymi wydzieliną z gardła chorej osoby. Wirus świnki dostaje się do organizmu przez jamę ustną. Po namnożeniu się w błonach śluzowych przenosi się z krwią do wrażliwych tkanek i narządów.

Objawy świnki to bolesny obrzęk okolic ślinianki przyusznej jedno- lub obustronny, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, czasem suchość w jamie ustnej.

To niejedyna choroba zakaźna, która wraca. W 2018 r. w regionie było też 7 zachorowań na odrę (5 dotyczyło obywateli Ukrainy). W tym roku do 15 bm. nie odnotowano żadnego.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.