Święty Roch wraca do swojego źródła

Czytaj dalej
Fot. Marek Wojciekiewicz
Agnieszka Romanowicz

Święty Roch wraca do swojego źródła

Agnieszka Romanowicz

W weekend w Topolinku powstała rzeźba św. Rocha, która stanie przy źródle św. Rocha w Topolnie. Twórcą posągu jest dr hab. Tomasz Skórka, wykładowca ASP w Gdańsku.

Posąg zostanie odsłonięty w tym roku. - Okazją jest 1050-lecie Chrztu Polski - wyjaśnia Łukasz Lewandowski, grafik z Bukowca.

To z jego inicjatywy w ubiegłym roku przy źródle św. Rocha stanął krzyż. - W ten sposób reaguję na neopogański nurt, przypisujący wszystko czasom przedchrześcijańskim. Święte miejsce nigdy nie zostaje puste, chciałem więc przywrócić tożsamość źródłu św. Rocha.

O cudach za sprawą św. Rocha Łukasz Lewandowski słyszał z pierwszej ręki. - Poznałem kobietę, która cierpiała z powodu ropienia oczu. Przemyła je wodą ze świętego źródła i choroba się cofnęła.

Pomysł Łukasza Lewandowskiego wspierają Andrzej Misia-czek z Gruczna, Nadleśnictwo Dąbrowa i Projekt Topolinek, czyli państwo Wojciekiewiczo-wie, u których powstał betonowy odlew św. Rocha.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.