Święto Wojska Polskiego w Inowrocławiu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

Święto Wojska Polskiego w Inowrocławiu

Dariusz Nawrocki

Żołnierze Garnizonu Inowrocław obchodzili w piątek Święto Wojska Polskiego. Uroczystości odbyły się w Solankach, na placu przy muszli koncertowej.

Płk pil. Wiesław Franczak, dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, przypomniał zebranym, że Dzień Wojska Polskiego, to święto nie tylko żołnierzy, ale wszystkich Polaków.

- Jest to święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową oraz będącego członkiem najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie - NATO - podkreślał w swoim przemówieniu.

Przypomniał, że jednostki wojskowe inowrocławskiego Garnizonu mają za sobą szereg ważnych i odpowiedzialnych przedsięwzięć, które z powodzeniem zrealizowały. W ostatnim czasie brały udział w ćwiczeniach Anakonda, zabezpieczały szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. - W tym szczególnym dniu gorąco i serdecznie dziękuję byłym i obecnym żołnierzom za rzetelną i zaangażowaną służbę, wzorowe wykonywanie zadań szkoleniowych, za godne reprezentowanie Wojska Polskiego wśród społeczeństwa Pomorza i Kujaw oraz w innych regionach naszego kraju, a także poza jego granicami - mówił Wiesław Franczak.

Wyróżniający się żołnierze otrzymali odznaczenia i awanse. Najważniejsze medale przyznał prezydent RP Andrzej Duda. Mjr Bogumił Będkowski otrzymał Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, a st. sierż. Sylwester Krzywdziński - Gwiazdę Afganistanu.

Minister Obrony Narodowej Antoni Maciarewicz przyznał medale za zasługi dla obronności kraju. Złoty otrzymał st. chor. Adam Hałas, a brązowe - st. chor. Robert Zdziebliński, kpr. Tomasz Biernat, kpr. Marcin Kaptur i Beata Zarzycka.

Odznakę Tytułu Honorowego III Stopnia w trakcie uroczystości odebrali: mjr Krzysztof Kugiel, mł. chor. Daniel Walicki, ppłk Tomasz Baranowski i st. chor. szt. Dariusz Nowak.

Listami gratulacyjnymi zostali wyróżnieni pracownicy służby cywilnej: Arkadiusz Kaźmierczak, Krzysztof Bierła i Jolanta Bierła.

W trakcie święta żołnierze przyjęli również awanse na wyższe stopnie wojskowe. Kpt. Bogumił Będkowski został majorem; por. Robert Korzeniowski, por. Radosław Cięgotura, por. Krzysztof Kaleta, por. Sebastian Dyląg i por. Piotr Świątek - kapitanem; ppor. Marcin Pietruszka, ppor. Bartłomiej Kozyra, ppor. Michał Bober, ppor. Daniel Krekora i ppor. Paweł Rozbicki - porucznikiem.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.