Święta tuż, tuż. Czas malować jajeczka

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Święta tuż, tuż. Czas malować jajeczka

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Na wielkanocnych warsztatach uczestnicy poznali technikę batiku, czyli krycie koloru woskiem.

W Gminnym Ośrodku Kultury na dobre zapanował wielkanocny klimat. Wszystko to za sprawą warsztatów pisankarskich, które były zorganizowane w dwóch grupach wiekowych - Dla dzieci oraz młodzieży i dorośli. Prowadziła je Alicja Wiślińska-Kornacka, artystka z Torunia.

Na wielkanocnych warsztatach uczestnicy poznali technikę batiku, czyli krycie koloru woskiem. Jest to bardzo stara technika malowania polegająca na rysowaniu wzoru na jajku przy pomocy specjalnego pisaka, który napełnia się woskiem pszczelim i podgrzewa nad ogniem, a następnie rysuje rozmaite wzory na jajku. Po naniesieniu wzoru woskiem jajko zanurza się w specjalnym barwniku. Po osuszeniu farby można dalej kontynuować rysowanie.

- W ten sposób uczestnicy zajęć stworzyli piękne, wielobarwne pisanki - opowiada pracownica GOK. - W Polsce tradycje malowania pisanek ma południowa i wschodnia część kraju - w naszym regionie na Pałukach i Kujawach tworzy się kraszanki. Pani Alicja prowadząc warsztaty pisankarskie, opiera się na wielopokoleniowej tradycji swojej rodziny, która pochodzi z Lubelszczyzny. Jej pisanki zdobią domy na Wielkanoc w Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Skandynawii, dalekiej Australii i Alasce.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.