Świecie znów wysoko wśród bogatych miast

Czytaj dalej
Fot. Maciej Ciemny
Maciej Ciemny

Świecie znów wysoko wśród bogatych miast

Maciej Ciemny

Świecie klasyfikowane na dwunastym miejscu w rankingu „Wspólnoty”.

Tygodnik „Wspólnota” to pismo dotyczące spraw samorządu terytorialnego. Słynie z publikacji rankingów, które pod różnym względem oceniają polskie miasta. W ostatnim numerze opublikowało kolejny. Tym razem badający zamożność poszczególnych miejscowości. Świecie znalazło się na dwunastym miejscu wśród miast powiatowych w Polsce. W przeliczeniu na jedną osobę z budżetu Świecia za 2015 r. przypada ponad 3,3 tys. zł.

- Daje nam to jednocześnie pierwsze miejsce w tej kategorii w województwie kujawsko-pomorskim - można przeczytać w komunikacie na stronie swiecie.eu. - Dla porównania, kolejne w rankingu miasto z naszego województwa, Inowrocław, jest dopiero na 64 pozycji (2765,52 zł), pobliskie Chełmno na ostatnim 267 miejscu (2121,33 zł) - czytamy dalej.

W najbogatszych Polkowicach na Dolnym Śląsku, zagłębiu przemysłu miedziowego w kraju, suma ta wynosi ponad 6,2 tys. zł, ale dziesiąty Grodzisk Mazowiecki ma 3,4 tys. zł na mieszkańca. Niewiele zabrakło nam, żeby znaleźć się w pierwszej dziesiątce prestiżowego zestawienia.

Rok temu Świecie uplasowało się na 18 miejscu, a w 2013 r. było 20. Ranking prowadzony jest od roku 2001. Najgorzej było w 2003. Wtedy gród nad Wdą znalazł się dopiero na 35 pozycji.

- Dwunaste miejsce w Polsce w kategorii miast powiatowych to dowód, że Świecie się rozwija - komentuje wyniki rankingu Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia. - Staramy się tworzyć pozytywny klimat dla biznesu. Dlatego wprowadziliśmy preferencje dla rozpoczynających działalność gospodarczą, stworzyliśmy dwa kompleksowo przygotowane tereny inwestycyjne, współpracujemy z przedsiębiorcami zarówno za pośrednictwem Społecznej Rady Gospodarczej, jak i w bezpośrednich kontaktach - wymienia Pogoda.

W tym samym rankingu „Wspólnoty” powiat świecki za budżet ubiegłego roku trafił na 181 miejsce wśród 314 powiatów. Z kwotą 666,07 zł na mieszkańca przeskoczył swój wynik za 2014 r. o 10 pozycji.

Maciej Ciemny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.