Świat fantasy jest otwarty dla każdego [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Wojtek Wilczyński
Mariusz Szramka

Świat fantasy jest otwarty dla każdego [rozmowa]

Mariusz Szramka

Rozmowa z pisarką Anetą Jadowską o jej literackich zainteresowaniach i twórczości, w której Toruń odgrywa znaczącą rolę.

Kim jest tytułowa Dziewczyna z Dzielnicy Cudów?
Nie chciałabym niczego wprost sugerować w mojej odpowiedzi, gdyż dwuznaczność zawarta w tytule stanowi istotę całej fabuły. Zależy mi, aby czytelnicy zapoznali się z historią opisaną w książce i samodzielnie to odkryli. Wspomnę tylko, że istnieją dwie możliwości wyboru, o którą dziewczynę chodzi.

Dlaczego zdecydowała się Pani pisać powieści w stylu fantasy? Co jest fascynującego w tym gatunku?
Fantasy to gatunek kompatybilny z moim typem wyobraźni, daje mi dużą swobodę. Możliwy jest także ogromny i cudowny kontakt z czytelnikami. Praktycznie nie istnieją tutaj żadne ograniczenia dla pisarza, oprócz jego własnej pomysłowości.

Fantasy ma w sobie dużą plastyczność i lepiej reaguje na rzeczywistość niż inne gatunki literackie.

Od wielu lat mieszka Pani w Toruniu. W jakim stopniu Gród Kopernika stanowi przestrzeń dla inspiracji?
Myślę, że klimat tego miasta oddziałuje na mnie cały czas i jest zdecydowanie bezpośrednią inspiracją. Toruń pełnił rolę miejsca, w którym rozgrywa się akcja większości moich powieści - zarówno heksalogia o Dorze Wilk, jak też szamańska seria o Witkacym. W mojej nowej powieści „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” akcja przenosi się do Warszawy, jednakże Toruń traktuję nadal jako moje miasto.

Do jakich grup odbiorców kieruje Pani swoją twórczość?
Uważam, że w przypadku fantastyki nie ma ściśle określonego podziału na grupy wiekowe. Na moje spotkania autorskie przychodzą dziewczęta i chłopcy, babcie wraz z wnukami, a także kobiety i mężczyźni. Można rzec, że pojawia się wręcz pełny przekrój społeczny.

Kto należy do grona Pani ulubionych pisarzy?
Aktualnie bardzo cenię i podziwiam twórczość dwóch pisarzy - są to Neil Gaiman i Jo Nesbo. Gaiman, podobnie jak ja, porusza się w obszarze fantastyki. Z kolei Nesbo pisze świetne kryminały. Myślę, że to w znacznym stopniu odzwierciedla moje zainteresowania literackie.

Świat fantasy jest otwarty dla każdego [rozmowa]
archiwum anetajadowska.fan-dom.pl Pisarka Aneta Jadowska.

Autor: Mariusz Szramka

Mariusz Szramka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.