Maciej Czerniak

Świadek ma proces o krzywoprzysięstwo

Świadek ma proces o krzywoprzysięstwo Fot. Piotr Hukalo
Maciej Czerniak

Dariusz S., pseud. Szramka, świadek koronny w procesie o zabójstwo dyrektora PZU w Bydgoszczy, oskarżony o złożenie fałszywych zeznań.

Proces Dariusza S. rozpoczął się w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Oskarżony usłyszał zarzuty składania nieprawdziwych zeznań. W adnotacji aktu oskarżenia zaznaczono, że zarzuty zostały postawione w związku z art. 239 Kodeksu karnego, a więc poplecznictwem.

Kogo, zdaniem śledczych prokuratury, miał kryć Dariusz S.? Sprawa dotyczy innego postępowania, które zakończyło się w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy 22 grudnia 2014 roku.

Zapadł wtedy wyrok skazujący Tomasza G., biznesmena z podbydgoskiej Brzozy, na 25 lat więzienia za zlecenie w 1999 roku zabójstwa Piotra Karpowicza, dyrektora Centrum Likwidacji Szkód i Oceny Ryzyka w oddziale PZU w Bydgoszczy. Razem z G. wyroki 25 lat więzienia usłyszały wtedy również dwie inne osoby - Henryk L., pseudonim Lewatywa (skazany wcześniej za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą), oraz Adam S., znany też jako „Smoła” (według śledczych Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, autorów oskarżenia - bezpośredni sprawca zabójstwa Piotra Karpowicza). Wyrok został uchylony. W kwietniu rozpocznie się już trzeci proces o zastrzelenie pracownika ubezpieczalni przed 17 laty.

- Czymś kuriozalnym jest, że odmawia mi się możliwości zapoznania z aktami sprawy, w których odnotowane są moje rzekomo fałszywe zeznania - wyjaśnia Dariusz S. - Wszystko przez to, że formalnie w sprawie zabójstwa mam status świadka.

W 2006 roku Dariusz S. uzyskał w sprawie śmierci Karpowicza status świadka koronnego. W lubelskiej prokuraturze złożył zeznania obciążające (skazanych później) Tomasza G., Henryka L., Adama S. oraz Krzysztofa B. i Tomasza Z. W procesie, który rozpoczął się w roku 2011, odwołał swoje wyjaśnienia (które były kluczowe w sprawie). Twierdził, że wcześniej złożył je pod presją.

- Prokurator sfabrykował te moje zeznania tylko po to, by potwierdzić swoją tezę dotyczącą zabójstwa - mówił S.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.