Hanka Sowińska

Świadectwo ocalenia. I wielkości Ratujących

Wanda  Hadrysiak (z prawej), obok ocalona Maria Segal z domu Polanowicz. W głębi córki Jana i Katarzyny Robaków: Teresa Stachowiak, Maria Obara i wnuk Fot. internet Wanda Hadrysiak (z prawej), obok ocalona Maria Segal z domu Polanowicz. W głębi córki Jana i Katarzyny Robaków: Teresa Stachowiak, Maria Obara i wnuk Mariusz Stachowiak (2008 r.)
Hanka Sowińska

- Po Jedwabnem Mariusza wkurzyło, bo tak na Polaków najeżdżali. Dlatego wysłał do Izraela papiery, które Szyfra Chamita dawno rodzicom przysłała - mówi Teresa Stachowiak z Aleksandrowa Kujawskiego.

W sierpniu minie 10 lat od nadania dwóm małżeństwom z naszego regionu tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Podczas wzruszającej uroczystości, która w 2008 r. odbyła się w bydgoskim ratuszu (patrz zdjęcie obok), medalem uhonorowano Wandę Hadrysiak i jej męża Telesfora (pośmiertnie) oraz Katarzynę i Jana Robaków (też pośmiertnie).

- Mamy zaszczyt dodać cztery nowe nazwiska do długiej listy Sprawiedliwych. Wiemy, że licz-ba Polaków, którzy ratowali Żydów jest znacznie większa niż sześć tysięcy. Proszę, by zgłaszali się do nas ci, którzy mogą dać świadectwo ocalenia - apelował w sali sesyjnej David Peleg, ówczesny ambasador Izraela w Polsce.

Poznaj historie Sprawiedliwych w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.