Małgorzata Wąsacz

Świadczenie postojowe ZUS. Zasady dla osób z umowami zlecenie i o dzieło

Świadczenie postojowe ZUS. Zasady dla osób z umowami zlecenie i o dzieło Fot. 123RF
Małgorzata Wąsacz

Osoby na umowach zlecenia czy o dzieło także mogą wnioskować o świadczenie postojowe z ZUS. Na konta samozatrudnionych i zleceniobiorców w naszym województwie trafiło już 7,7 mln zł postojowego.

Skontaktowała się z nami pani Marzena z Bydgoszczy: - Pracuję jako sprzedawca. Jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Moja pensja to 2000 zł brutto. Ze względu na koronawirusa teraz nie pracuję. Nie wiem kiedy będę mogła wrócić do firmy. Słyszałam, że pracownicy ma śmieciówkach mają dostawać tzw. postojowe. Na czym to polega? Czy się załapię i jakie formalności trzeba załatwić? - dopytuje się nasza Czytelniczka.

Ważne są przychody

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło) mogą liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł, gdy przychód z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie był równy bądź wyższy od 1300 zł i niższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Dla wniosków złożonych w kwietniu i maju 2020 r. wspomniane 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia wynosi 15.595,74 zł.

Jeśli natomiast w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku suma przychodów z umów cywilnoprawnych wynosiła mniej niż 1300 zł (mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilno-prawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Obecnie ze świadczenia postojowego mogą skorzystać też zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego.

Wnioski osobiście, elektronicznie i przez pocztę

Aby otrzymać świadczenie postojowe zleceniodawca naszej Czytelniczki lub zamawiający musi złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe (RSP-C). - Zleceniodawca lub zamawiający musi otrzymać oświadczenie Czytelniczki, że nie podlega ona ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu i o kwocie przychodów z innych umów - mówi Krystyna Michałek.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Zleceniodawca lub zamawiający może przekazać wniosek:

Pierwsze wypłaty dla firm już na kontach

Codziennie kolejni przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilno-prawne otrzymują środki z ZUS. Wczoraj postojowe w naszym regionie otrzymało ponad 1,8 tys. uprawnionych na łączną kwotę prawie 3,7 mln zł. W sumie od 15 kwietnia na konta samozatrudnionych i zleceniobiorców na Pomorzu i Kujawach trafiło 7,7 mln zł. W całym kraju ZUS wypłacił blisko 94,2 tys. świadczeń na kwotę 188 mln zł.

Małgorzata Wąsacz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Agnieszka

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.