Św. Małgorzata sprawuje pieczę w Tucholi

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Św. Małgorzata sprawuje pieczę w Tucholi

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

W ramach Dni Borów Tucholskich obchodzono święto patronki miasta - świętej Małgorzaty. Były uroczystości pod pomnikiem.

Obchody rozpoczęto od uroczystej mszy św. w intencji miasta i jego mieszkańców w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik patronki. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Podkreślił, że mieć kogoś za patrona, to znaczy móc liczyć na niego. Trzeba się też kierować w życiu określonym systemem wartości. - Dzisiejszy dzień to kolejna data, która znajduje się w kalendarium naszego miasta, a ta uroczystość jest kolejną w tworzeniu tradycji i rytuału przez jego mieszkańców na rzecz patronki Tucholi, św. Małgorzaty, i historii miasta - dodał Kowalski. - O historii mówiąc, nie sposób wspomnieć o kolejnej dacie. 670 lat temu Tuchola otrzymała na piśmie przywilej lokacyjny, który wystawiono w Malborku 22 lipca 1346 r.

Pod pomnikiem podkreślano, że patronka miasta swoją postawą i działaniem zasłużyła na szacunek, pamięć i obecność pod pomnikiem w dniu jej święta i jubileuszu miasta.

Specjalnie na uroczystość przygotowano również inscenizację pt. „Obrazek historyczny z początków miasta Tucholi“ w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi w reżyserii Moniki Słomińskiej, według scenariusza Marii Ollick.

Wspólnie odśpiewano też piosenkę „Jesteś“ oraz poświęcono i rozdano „chleb św. Małgorzaty“, dar tucholskich piekarzy. Ksiądz z parafii Bożego Ciała Ireneusz Kalf przypomniał, że chleb trzeba szanować i jest symbolem dobroci. - Oby nigdy go nie zabrakło nikomu - dodał. - Nasz papież zawsze podkreślał: - Bądź dobry jak chleb.

Mieszkańcy w tym dniu dostali też bezpłatny egzemplarz jednodniówki Borowiackiego Towarzystwa Kultury „Posłańca św. Małgorzaty“, którego tematem przewodnim w tym roku był bursztyn. Gazetka była wydana po raz dwunasty.

Organizatorami święta patronki Tucholi byli burmistrz Tucholi, parafia pw. Bożego Ciała w Tucholi i Borowiackie Towarzystwo Kultury.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.