Sukces wykładowcy Politechniki Bydgoskiej na Gali Polskiej Mody! Zobaczcie, tę kolekcję sukienek! [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Sukces wykładowcy Politechniki Bydgoskiej na Gali Polskiej Mody! Zobaczcie, tę kolekcję sukienek! [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska

- To kolekcja dla kobiet, które cenią sobie szyk i elegancję - mówi Sara Betkier, asystent z Katedry Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej, która zdobyła nagrodę „Złotej Pętelki 2021” podczas Gali Polskiej Mody w Poznaniu, organizowanej przez Polską Akademię Mody.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Nagrodzona kolekcja liczy dwanaście kreacji, a jej przygotowanie zajęło projektantce pół roku.

- Zastosowałam proste, asymetryczne kroje, które wyróżniają się dekoracyjnymi detalami w postaci marszczonych elementów zdobniczych oraz falban - mówi Sara Betkier. - To sukienki, które panie mogą założyć do biura oraz uroczystości rodzinne czy spotkania towarzyskie. Najważniejszą zaletą każdej z kreacji jest wyeksponowanie walorów damskiej sylwetki.  Sukienki są w różnych długościach.

[polecane]22005447[/polecane]

Kolekcja ma też inny ważny atut. - Lubię stroje praktyczne i komfortowe, a te sukienki właśnie takie są - mówi Sara Betkier. - Kreacje można dopasować do ciała, wedle uznania. Za pomocą sposobu wiązania możemy podkreślić figurę i wyeksponować jej walory, tj. biust, biodra i wcięcie w talii, a zarazem możemy nosić kreacje luźno, wiązania traktując jako element dekoracyjny.

Projektantka była już wielokrotnie nagradzana

Sara Betkier ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Zdobywała laury na konkursach krajowych i zagranicznych. W 2015 roku brała udział w programie telewizyjnym Project Runway. Rok później za kolekcję „Black” została doceniona przez Polską Akademię Mody statuetką „Nadzieja Polskiej Mody”. Ale to nie wszystko. W 2017 roku przyznano jej tytuł „Osobowość Roku” w kategorii biznes, a podczas Gali Polskiej Mody 2020 otrzymała nagrodę „Kreator Mody Roku 2020”. 

- Idąc na studia nie miałam jeszcze sprecyzowanego celu. Początkowo chciałam zostać konserwatorem zabytków lub projektować sprzęt dla osób niepełnosprawnych, jednak spotkałam na swojej drodze osoby, które sprawiły, że zainteresowałam się modą - mówi Sara Betkier. - Choć startowałam już w konkursach organizowanych przez Polską Akademię Mody, to jeszcze nigdy nie zdobyłam tak prestiżowej nagrody jak „Złota Pętelka”. To dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też motywacja do dalszej pracy.

Modowych inspiracji Sara Betkier szuka podczas podróży po świecie

Projektantka od roku mieszka w Bydgoszczy.

- Urodziłam się w Toruniu, lecz wychowałam w Kikole. Gdy miałam 7 lat, przeprowadziliśmy się z rodziną do Lipna. Liceum Plastyczne kończyłam we Włocławku, a na studia wyjechałam do Koszalina i w tym mieście spędziłam aż 11 lat - mówi Sara Betkier. - Teraz od 1,5 roku jestem asystentem w Katedrze Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Na uczelni prowadzę Pracownię Projektowania Ubioru, która powstała w ciężkim okresie pandemii. Jednak w nowym roku akademickim, wraz z powrotem zajęć stacjonarnych, studenci wreszcie mogą dać upust swojej wyobraźni i tworzyć wspaniałe kreacje. Podczas tegorocznej uroczystości otwierającej rok akademicki, miałam zaszczyt wygłosić wykład inauguracyjny poświęcony tradycji kulturowej w modzie. To był dla mnie ważny moment, ponieważ moja uczelnia rozpoczynała pierwszy rok akademicki jako Politechnika Bydgoska, a także utworzony został nowy wydział - Wydział Sztuk Projektowych.

Skąd Sara Betkier czerpie inspiracje do swoich projektów?

- Uwielbiam podróże. Staram się raz w roku wyjechać za granicę na kilka tygodni, z plecakiem i bez planu, gdzie nie tylko wypoczywam, zwiedzam kraj, poznaję kulturę, ale też znajduję natchnienie do pracy - mówi. - Interesuje mnie tradycja kulturowa, to z niej czerpię inspiracje. Jestem w trakcie pracy nad doktoratem, stąd podczas gali w City Park w Poznaniu, gdzie ogłoszono laureatów nagrody „Złotej Pętelki”, nie było mnie w kraju. Przebywałam wtedy w Meksyku i zbierałam tam materiały do pracy doktorskiej.

Lubi aktywny wypoczynek, prowadzi sklep internetowy

Sara Betkier prowadzi też sklep internetowy. - Można w nim kupić ubrania dla kobiet, których w sieciówkach na pewno nikt nie znajdzie - podkreśla.

Choć moda pochłania ją bez reszty, to ma też inne pasje.

- Uwielbiam aktywnie spędzać czas. Moje zainteresowania poza modą to snowboard, kitesurfing i rolki - mówi projektantka. - Mam psa, którego bardzo kocham. Towarzyszy mi podczas zajęć ze studentami, jak i podczas spacerów po lesie.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.