Stypendia dla najzdolniejszych uczniów toruńskich szkół na nowych zasadach. Wreszcie będzie się można odwołać

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jacek Smarz
Justyna Wojciechowska-Narloch

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów toruńskich szkół na nowych zasadach. Wreszcie będzie się można odwołać

Justyna Wojciechowska-Narloch

Na mocy decyzji administracyjnej przyznawane mają być stypendia dla najzdolniejszych uczniów toruńskich szkół. Ci, którzy spełnią rygorystyczne kryteria, a nie dostaną wsparcia, będą się mogli odwołać. Dotąd nie było to możliwe. Tylko w ubiegłym roku stypendiów nie przyznano 400 wybitnym młodym ludziom z podstawówek, liceów, techników i szkół branżowych.

Wsparcie motywacyjne dla najzdolniejszych uczniów przyznawane było dotąd w oparciu o uchwałę Rady Miasta Torunia. Teraz lokalna władza chce wprowadzić zmiany do obowiązujących od lat zasad. Ma się to stać na sesji 15 kwietnia 2021 roku.

- Chcemy aby decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium była decyzją administracyjną, z całą formalną drogą odwoławczą. Druga bardzo istotna zmiana dotyczy starania się o wsparcie motywacyjne. Chcemy, aby wniosek składali uczniowie – w swoim imieniu, jeśli mają ukończone 18 lat, lub za pośrednictwem swoich rodziców, jeśli nie są pełnoletni – wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Miasto dużo wymaga

Fundusz stypendialny podzielono na trzy kategorie. Toruński Omnibus to stypendium dla wyróżniających się uczniów podstawówek oraz szkół średnich w przedmiotach ogólnokształcących. Fachowiec oznacza wsparcie dla najlepszych w szkołach zawodowych. Jest jeszcze Toruński Maestro, czyli nagroda dla uczniów szkół artystycznych.

Wysokość stypendium to 300 lub 200 zł miesięcznie, wypłacane od września do czerwca. 300 złotych otrzymują stypendyści w ramach "Toruńskiego Fachowca" i "Toruńskiwego Maestro" oraz "Toruńskiego Omnibusa" w szkołach średnich. "Omnibusom" z podstawówek przysługuje wsparcie w wysokości 200 złotych miesięcznie. Do systemu motywacyjnego wliczana jest też nagroda prezydenta, która wynosi 2 tys. zł i jest wypłacana jednorazowo.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.