Ewa Abramczyk-Boguszewska

Studenci już szukają dachu nad głową

W akademikach największą popularnością cieszą się pokoje dwuosobowe. Fot. Lucyna Nenow W akademikach największą popularnością cieszą się pokoje dwuosobowe.
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Mimo że wynajem mieszkań jest coraz popularniejszy, nie brakuje chętnych do mieszkania w akademikach. Argumentem jest cena.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczyna właśnie przyjmowanie podań o miejsce w akademiku.

Do dyspozycji żaków są dwa domy studenta. Studenci starszych roczników mają na to czas do 15 czerwca, a ci, którzy dopiero rozpoczną studia na UKW - do 28 sierpnia.

Nie przez internet

- Wnioski należy składać osobiście, a nie przez internet - podkreślają na UKW. Wcześniej należy pobrać formularz ze strony internetowej.

Wysokość opłat na nowy rok akademickich za miejsce w akademikach UKW nie jest jeszcze znana, choć jak zapewniają na uczelni, kwoty będą zbliżone do obecnych.

Na przykład za miejsce w pokoju dwuosobowym studenci UKW płacą 320 zł miesięcznie, a za „jedynkę” - 380 zł.

- Pierwszego czerwca uruchamiamy na naszej stronie internetowej aplikację umożliwiającą pobranie formularza wniosku o miejsce w akademiku - informuje dr Franciszek Bromberek, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Po wypełnieniu podanie należy dostarczyć na uczelnię. Aplikacja będzie dostępna do 20 czerwca.

Jak zapewnia dr Franciszek Bromberek, opłaty zostaną jednak utrzymane na obecnym poziomie. Teraz za miejsce w „dwójce” studenci UTP płacą od 360 do 380 zł, w zależności od standardu pokoju. Miesięczna opłata za „jedynkę” wynosi od 415 do 430 zł.

Zarówno na UKW, jak i na UTP studenci z innych uczelni za miejsce w akademiku płacą więcej.

Grill i plac zabaw

- Miesięczne stawki odpłatności za zakwaterowanie w pokoju studenckim nie zmieniły się od poprzedniego roku - mówi natomiast dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Opłaty uzależnione są jak zawsze od standardu. Miejsce w pokoju 3-osobowym kosztuje od 250 do 270 zł. Opłata za „dwójkę” wynosi od 285 do 310 zł od osoby, a za „jedynkę” - od 380 do 500 zł.

- Przy akademikach na Osiedlu Bielany mamy dwa stanowiska grillowe i plac zabaw dla dzieci. We wszystkich akademikach jest przewodowy inter-net, a w części akademików Wi-Fi - wymienia dr Ewa Walu-siak-Bednarek. - Od 1 października wszystkie akademiki na Osiedlu Bielany będą mieć sieć bezprzewodową. Do dyspozycji mieszkańców są sale rekreacyjne z np. bilardem, piłkarzykami, siłownią. W każdym domu studenckim mamy pralnię i suszarnię. W większości są miejsca na rowery.

Studenci, który nie mieszkają obecnie w akademikach, mogą składać wnioski do 10 czerwca. Osoby, które zostaną przyjęte na UMK, będą mogły ubiegać się o miejsce w DS w trzech terminach: do 21 lipca, 3 sierpnia i 31 sierpnia.


Ceny za akademiki w Kujawsko-Pomorskiem
Create bar charts

Wolą bloki

Ruch zaczyna się także w biurach nieruchomości zajmujących się wynajmem mieszkań dla studentów. - Mamy pierwsze telefony w tej sprawie - mówi Bartosz Podlewski, agent nieruchomości w firmie Forum Nieruchomości w Toruniu. - Poszukiwane są mieszkania kilkupokojowe, które studenci przeważnie wynajmują większą grupą.

Stawki w Toruniu zaczynają się od 400 zł od osoby, a sięgają 600 zł. W tej kwocie może być zawarty czynsz, ale przeważnie trzeba jeszcze doliczyć opłaty za media.

- Wszystko zależy od właściciela mieszkania - podkreśla Bartosz Podlewski. - Na pewno największą popularnością cieszą się lokale położone blisko uniwersyteckiego kampusu, ale liczy się też standard. Studenci chcą mieszkać w dobrych warunkach. Im dalej od uczelni, tym ceny są niższe. Rzadziej wynajmowane są mieszkania w kamienicach niż w blokach, ze względu na koszty utrzymania. Jeśli jednak kamienica jest odnowiona, ma ładną klatkę schodową, lokal jest zadbany, to również znajdą się chętni.

- Przygotowujemy właśnie oferty, bo zainteresowani pojawiają się już w pierwszych dniach czerwca - mówi również Kamil Błaszkiewicz, współwłaściciel biura nieruchomości m4student.pl w Bydgoszczy. - W czerwcu jest największy wybór i można znaleźć tańsze mieszkanie w dobrej lokalizacji. Właścicielom zależy na tym, aby mieć lokatorów również podczas wakacji. Wolą więc np. wynająć dwupokojowe mieszkanie za 1000 zł od lipca niż za 1200 zł od października.

Im później decydujemy się na wynajem mieszkania, na przykład we wrześniu, tym propozycji jest mniej, a ceny mogą być wyższe średnio o 100-200 zł miesięcznie.

Trochę dalej, ale ładniej

Jak mówi Kamil Błaszkiewicz, stawki za wynajem są zbliżone do ubiegłorocznych. - Ewentualne różnice mogą wynikać z podwyżek czynszu wprowadzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe - wyjaśnia.

Najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, ze względu na wysokie koszty najmu.

Ale liczy się nie tylko cena i lokalizacja. - Zauważamy, że coraz częściej wolą mieszkać nawet nieco dalej od uczelni, ale za to w ładniejszym i lepiej wyposażonym lokum - dodaje Kamil Błaszkiewicz. - Zawsze atutem jest dobre połączenie komunikacyjne z resztą miasta, choć wielu studentów ma samochody i rzadko korzysta z komunikacji miejskiej.

Zanim wynajmiesz mieszkanie:

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.