Studenci dostaną pieniądze na życie. Będą też bonusy za naukę

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Studenci dostaną pieniądze na życie. Będą też bonusy za naukę

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Uczelnie w regionie ustalają stawki stypendiów socjalnych i naukowych dla żaków. Najzdolniejsi mogą dostać nawet 800 zł miesięcznie.

Stawki stypendiów są już znane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wysokość stypendium socjalnego zależy od sytuacji materialnej studenta. - Najwyższe wyniesie miesięcznie 680 zł, a najniższe - 230 zł - informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. Takich stawek stypendium socjalnego jest w sumie 10.

Najwyższe stypendium dla osób niepełnosprawnych na UMK to 700 zł. W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności uczelnia wypłaci żakowi 400 zł miesięcznie, natomiast lekkiego - 300 zł. Ustalono również stawki stypendium rektora, przyznawanego najzdolniejszym studentom. Połowa z nich będzie dostawać 800 zł miesięcznie, pozostali - 600 zł. - Stypendium dla finalistów olimpiad, którzy rozpoczęli studia na pierwszym roku, wynosi 800 zł - dodaje dr Ewa Walusiak-Bednarek. UMK wypłaci żakom pieniądze jeszcze w tym miesiącu, także za październik.

Podobnie będzie na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uczelnia w piątek przed dniem Wszystkich Świętych zakończyła przyjmowanie wniosków. Teraz trwa ich liczenie i dopiero po zakończeniu tego procesu zostaną ustalone stawki. - Studenci powinni otrzymać pieniądze w listopadzie, ze spłatą od października - zapewnia Szymon Nowak z biura prasowego UKW.
Na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy wpłynęło około 1000 wniosków o stypendia rektora i prawie 2 tys. o stypendia socjalne. Pieniądze zostaną podzielone w przyszłym tygodniu, a potem studenci otrzymają decyzje o przyznaniu wsparcia. - Wypłatę pieniędzy za dwa miesiące zaplanowaliśmy na 29 listopada - informuje dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Jeśli chodzi o wysokość kwot, to nie przewidujemy większych zmian.

W ubiegłym roku akademickim stypendia socjalne wynosiły na UTP od około 300 zł do 800 zł. Stypendium rektora to 570 zł. Otrzymuje je 10 proc. najzdolniejszych studentów.

Stypendia przyznają studentom także uczelnie niepubliczne. Oprócz tych ministerialnych wypłacają też własne. 
- Stało się już tradycją, iż podczas uroczystej inauguracji wręczane są stypendia Prezydenta KPSW na rozpoczynający się rok akademicki ze środków własnych uczelni - mówi Dorota Habel, kierownik Działu Promocji i Informacji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Stypendia te otrzymują żacy z najlepszymi wynikami w nauce.

KPSW przyznaje również stypendia sportowe w wysokości 100 proc. czesnego. Takie samo wsparcie otrzymują również stypendyści Programu Stypendialno-Edukacyjnego „STEP”, którego celem jest pomoc potomkom polskich zesłańców w Kazachstanie.

- W Wyższej Szkole Bankowej premiujemy zdolnych i ambitnych studentów. Wspieramy też tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej - mówi Magdalena Karpińska, pełnomocnik kanclerza ds. PR. - Najlepsi otrzymują stypendia rektora za wysokie wyniki w nauce oraz za szczególne osiągnięcia artystyczne. Mamy stypendia socjalne oraz dla osób niepełnosprawnych, które mają możliwość wyposażyć się w sprzęt ułatwiający naukę. Przyznajemy również jednorazowe, bezzwrotne wsparcie finansowe studentom, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej.

Studentom pierwszego roku WSB finansuje studia - w całości lub częściowo - przyznając stypendia za wyniki w nauce oraz sporcie.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.