Strażaków wypędzą na opłotki Brodnicy

Czytaj dalej
Fot. Paweł Kędzia
PAK

Strażaków wypędzą na opłotki Brodnicy

PAK

Odgałęzienie ul. Północnej zostanie Strażacką, ku pamięci miejscowej jednostki OSP. Chociaż nazwa nijak się ma do miejsca.

W wielu miastach ulica Strażacka wyraźnie wskazuje, gdzie mieści się miejscowa jednostka chłopaków do św. Floriana lub miała siedzibę w przeszłości.

W Brodnicy ul. Strażacka powstanie na peryferiach miasta, na osiedlu, gdzie dookoła znajdują się ulice: Północna, gen. Sikorskiego, Okrężna, czy Limbowa. Niektóre ulice są stosunkowo stare (Sikorskiego, Okrężna), ale Limbowa nadana zaledwie kilka lat temu, wpisuje się w charakter tego miejsca i innych okolicznych ulic: Narcyzowej, Daliowej, Jaśminowej, Chabrowe, Storczykowej, etc.

„Nadanie jednej z ulic w Brodnicy nazwy „Strażacka” spełnia wniosek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodnicy i stanowi odpowiednią formę upamiętnienia zasług tej organizacji społecznej” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, którym radni zajmą się w czasie najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej.

- Cieszymy się, że samorząd docenił zasługi i trud strażaków w likwidacji codziennych zagrożeń i walki z żywiołami, ale nie ukrywam, że liczyliśmy, że lokalizacja tej ulicy będzie w bardziej uczęszczanej części miasta - komentuje Wojciech Szulc, wiceprezes zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Brodnicy. - Przykład alei Piłsudskiego i generała Maczka, wyznaczonych w centrum miasta, pokazuje, że takie możliwości są. Natomiast ulica Strażacka znajdzie się w otoczeniu nazw, z którymi się w ogóle nie kojarzy.

Brodnica nie ma szczęścia do nazw. Przed laty na osiedlu „Nowy Świat” ówcześni radni zdecydowali o wprowadzeniu nazw inspirowanych górami. Tak powstała Świętokrzyska, Tatrzańska, Sudecka.

Kilka lat temu po oddaniu trasy przemysłowej - nazywanej tak przez mieszkańców również dzisiaj - nadano jej nazwę alei Józefa Piłsudskiego, a ówczesną ulicę Cmentarną zmieniono na gen. Maczka, na wniosek środowisk kombatanckich.

Przed laty wiele środowisk zabiegało o upamiętnienie porucznika Daniela Różyńskiego, wybitnego brodniczanina - najlepszego absolwenta w historii I LO, najlepszego studenta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych - poległego w 2004 r. bohaterską śmiercią w Iraku. Mimo kolejnych apelów władze miasta ignorowały ten fakt, aż w 2013 r. uhonorowano pamięć żołnierza... na peryferiach Brodnicy w okolicach zaplanowanej w przyszłości obwodnicy.

Z kolei w okolicach ul. Polnej pojawiła się... Jana III Sobieskiego, która miała zapoczątkować nazwy hetmanów.

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w czwartek, 31 marca, o godz. 12 w sali 202 brodnickiego magistratu. Przypominamy, że posiedzenia samorządu są ogólnodostępne dla mieszkańców. Natomiast internetową transmisję prowdzi tvbrodnica.pl.

PAK

PAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.