Strażacy częściej walczą z wichurą niż ogniem

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Strażacy częściej walczą z wichurą niż ogniem

Karolina Rokitnicka

Straż pożarna podsumowała miniony rok. Strażacy zawodowi interweniowali 947 razy. Tylko 17% wyjazdów strażackich stanowią pożary.

- Pożary to tylko niewielką część naszych wyjazdów. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ich 161, czyli stanowiły one około 17% akcji. Rośnie świadomość społeczna. Dlatego pożarów jest coraz mniej. Zdarzają się oczywiście nadal przypadki, że przez ogień zniszczony zostaje cały dom. To jednak sporadyczne sytuacje - mówi komendant PSP w Golubiu-Dobrzyniu Paweł Warlikowski.

W skali miesiąca strażacy PSP mają około 30-40 akcji.

- Z ubiegłorocznych akcji, które zostały w pamięci wymienić możemy wypadek awionetki w Nowogrodzie oraz przygniecenie auta przez drzewo w Bocheńcu. Przy okazji tego drugiego zdarzenia, wywiązała się dyskusja na temat usunięcia drzew, które zagrażają życiu ludzkiemu - informuje komendant Warlikowski.

W minionym roku najwięcej zdarzeń odnotowano w lipcu i sierpniu. Były one związane z nawałnicami, które przeszły przez powiat. Wiatr wyrywał i łamał drzewa, zrywał dachy, drogi były nieprzejezdne. W tych dwóch wakacyjnych miesiącach strażacy wyjeżdżali do około 400 zdarzeń.

- Zarówno nam, jak i komendzie wojewódzkiej zależało, by skutki wichur i burz, były jak najszybciej usunięte, by błyskawicznie minimalizować zagrożenie. Dlatego korzystaliśmy nie tylko z pomocy OSP, ale także kolegów strażaków z sąsiednich powiatów - Wąbrzeźna i Rypina, gdzie nawałnice nie były tak silne jak w naszym powiecie - informuje komendant Warlikowski.

Współpraca Państwowej Straży Pożarnej z jednostkami OSP jest niezwykle istotna. W naszym powiecie jest 49 jednostek OSP, z czego dziewięć znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

- Jednostki OSP są naprawdę dobrze wyszkolone i wyposażone. Pewnym problemem jest wiek posiadanych aut. Są one jednak sukcesywnie wymieniane. W minionym roku ochotnicy z powiatu wyjeżdżali samodzielnie do 254 zdarzeń i naprawdę bardzo sprawnie przeprowadzili te akcje. Członkowie OSP biorą udział w licznych kursach i szkoleniach, gdzie ważna jest frekwencja. Poza tym zdają egzaminy - mówi Paweł Warlikowski.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.