Straż Graniczna w Bydgoszczy. Brakuje ludzi, ale na razie to nie zmartwienie

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski/Archiwum
Anna Stasiewicz-Mąka

Straż Graniczna w Bydgoszczy. Brakuje ludzi, ale na razie to nie zmartwienie

Anna Stasiewicz-Mąka

Przy pełnej obsadzie, powierzchnia, którą obecnie zajmuje Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy, powierzchnia pracy będzie za mała. A budowa nowej siedziby jeszcze nie ruszyła.

Siedziba Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy znajduje się Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Zasięg terytorialny PSG obejmuje 4 miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz oraz 19 powiatów ziemskich.

Powierzchnia biurowa i socjalna wynosi obecnie 284 m kw. To dużo czy mało? - W takiej obsadzie jak obecnie, to wystarczająca powierzchnia - odpowiada ppłk Marcin Burdalski, komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.

Rzecz w tym, że obsada bydgoskiej placówki nie jest obecnie stuprocentowa. - Pracuje 90 funkcjonariuszy, mamy 12 wakatów - wymienia komendant. I przyznaje, że młodzi ludzie nie ustawiają się do pracy w SG w kolejce. Podobno odstraszają zbyt niskie zarobki. Nieoficjalnie, na początek można liczyć na ok. 3 tys. zł na rękę.

Kandydat na strażnika powinien mieć nie więcej niż 35 lat, posiadać obywatelstwo polskie oraz nieposzlakowana opinię, a także legitymować się niekaralnością.

Decyzją inspektora sanitarnego, do końca 2020 roku bydgoska placówka ma zapewnić każdemu z pracowników powierzchnię 2 metrów kwadratowych. Wakaty więc tak bardzo Strażników Granicznych na razie nie martwią. Wiele też zależy od tego, jak w przyszłości będzie wyglądać ruch lotniczy w bydgoskim porcie. Jeśli znacząco się zwiększy, wtedy obsada PSG może okazać się niewystarczająca. Jak przyznaje ppłk Burdalski, na razie takich sygnałów ze strony dyrekcji lotniska nie ma.

Są plany, by Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy mieściła się w nowej siedzibie. Udało się nawet pozyskać działkę od Skarbu Państwa na Górzyskowie. Budowa miała ruszyć w tym roku i zakończyć się w 2021 roku. - Na razie jednak brak zabezpieczonych środków finansowych na inwestycję - dodaje komendant.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990 roku, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 roku wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza .

Według danych przedstawionych przez Komendę Główną Straży Granicznej (16.05.2017) w formacji służy (pracuje) obecnie łącznie 14 800 funkcjonariuszy (w tym prawie ¼ stanowią kobiety) oraz prawie 3500 pracowników cywilnych.

Straż Graniczna ma do dyspozycji: 549 motocykli, 205 quadów, 38 Schengenbusów, 58 skuterów śnieżnych, 219 psów służbowych różnych specjalności oraz 8 koni służbowych.

Straż Graniczna ochrania 3511 km granicy (lądowej) oraz obsługuje 70 przejść granicznych, w tym 18 przejść lotniczych, 19 drogowych, 14 kolejowych, 1 rzeczne (z Białorusią) oraz 18 morskich przejść granicznych.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.