Krzysztof Błażejewski

Strajki w bydgoskich zakładach. 42 lata temu w "Stomilu" zawrzało

Narada kierownictwa w czasie jednego ze strajków w Bydgoszczy już po powstaniu „Solidarności” Fot. z archiwum „Expressu” Narada kierownictwa w czasie jednego ze strajków w Bydgoszczy już po powstaniu „Solidarności”
Krzysztof Błażejewski

Zanim rozpoczęły się strajki sierpniowe 1980 roku, dochodziło do pojedynczych protestów w dużych zakładach. W Bydgoszczy - m.in. w ZNTK i „Stomilu”.

Czerwiec to miesiąc, który szczególnie zapisał się w historii Bydgoszczy jako termin głośnych strajków robotniczych. Wszystko zaczęło się od masowych protestów w międzywojniu.

W 1926 roku, tuż po zamachu majowym Józefa Piłsudskiego, wobec niepewności jutra, gwałtownie spadła koniunktura gospodarcza. W proteście przeciwko ograniczaniu zatrudnienia i obniżaniu płac masowo zaprotestowali związkowcy. Udało im się w połowie czerwca tego roku zorganizować na wielką skalę powszechny strajk w Bydgoszczy. Potrwał on aż do 2 lipca, jednak niewiele jego uczestnikom dał. Większość wróciła do pracy na tych samych albo podobnych warunkach.

Z dalszej części materiału dowiesz się o:

- przyczynach strajków w bydgoskich zakładach
- historii strajków robotniczych w Bydgoszczy
- strajku w "Stomilu" w 1976 roku

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.