Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz to fakt

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Anna Stasiewicz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz to fakt

Anna Stasiewicz

Radni jednogłośnie zgodzili się na powołanie Stowarzyszenia Bydgoszcz. Jednak radni PiS początkowo zamierzali wstrzymać się od głosu.

Jak mówi Łukasz Krupa, pełnomocnik prezydenta ds. utworzenia metropolii, z zapowiedzi rządu wynika, że ustawa o związkach metropolitalnych będzie nowelizowana, a kryterium ludnościowe podniesione zostanie do 2 mln osób. To sprawi,że będzie mogła powstać wyłącznie metropolia śląska - dodaje. - Niezbędna jest jednak współpraca Bydgoszczy z gminami i stąd właśnie alternatywne rozwiązanie, jakim jest powołanie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz - wyjaśnia Krupa.

Jednak radni Prawa i Sprawiedliwości początkowo wcale nie byli przekonaniu do pomysłu powołania stowarzyszenia. - Jesteśmy za metropolią bydgoską, jednak ta uchwała jest enigmatyczna, brakuje statutu - mówił radny Stefan Pastuszewski. I oznajmił, że radni PiS wstrzymają się od głosu.

- Wstrzymanie się od głosu może być postrzegane jako zły sygnał, że sami nie potrafimy się ze sobą dogadać - zwrócił uwagę prezydent Rafał Bruski. - Zależy nam też na czasie, bo zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkim podoba się ta inicjatywa.

Po słowach prezydenta radni PiS poprosili o przerwę. W jej czasie klub spotkał się z Rafałem Bruskim. - Ustaliliśmy, że prezydent raz na kwartał będzie informował o działaniach stowarzyszenia - mówił po spotkaniu radny Stefan Pastuszewski. - Prosimy, by uchwałę przyjąć przez aklamację.

Radny Bogdan Dzakanowski upierał się jednak, by doszło do głosowania. Tak się jednak stało. Wynik: 28 radnych było za. Nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.