Sto tysięcy złotych na remonty kamienic

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska

Sto tysięcy złotych na remonty kamienic

Katarzyna Pomianowska

Podczas najbliższej sesji radni zajmą się uchwałą dot. udzielenia dotacji na prace remont budynków wpisanych do rejestru zabytków w Brodnicy.

Przypomnijmy, że od 2011 roku właściciele budynków, obiektów znajdujących się przy brodnickich zabytkach mogą starać się o udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

Dzięki wsparciu miasta wyremontowano m.in. budynki przy ul.: Duży Rynek 6, Kopernika 9, Kopernika 14, Mały Rynek 1 i Przedzamcze, ul. Kopernika 2 , ul. gen. Józefa Hallera, ul. gen. Józefa Hallera 27, Stary Plac Szkolny 4. W ub. roku zabezpieczono na ten cel 200 tys. złotych, przekazano 112 tys. złotych (jeden z wniosków został wcześniej wycofany).

W budżecie na 2016 rok do rozdysponowania było 100 tys. złotych. Wnioski można było składać do końca listopada ub. roku. Wpłynęło ich osiem. Dotację przyznano na sześć. Rozdzielono cała zaplanowaną pulę.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: - Oceniono wnioski, wezwano dwóch wnioskodawców do uzupełnienia dokumentacji o brakujące dokumenty. Pozostawiono jeden wniosek bez rozpatrzenia z uwagi na brak celowości planowanych do realizacji prac - wniosek dotyczył m.in. wymiany pieca c.o. i wymiany zbiornika ciepłej wody oraz wymiany okien w części elewacji budynku. (...) Komisja pozostawiła bez rozpoznania dwa wnioski dotyczące remontu kamienic położonych przy ul. Duży Rynek 11 i przy ul. Strzeleckiej 8 w Brodnicy. Ponownie pochyliła się nad wnioskiem dotyczącym remontu części kamienicy położonej przy ul. Kopernika 7 mieszkania 2 w Brodnicy. We wniosku tym wnioskodawca wykreślił część planowanych robót pozostawiając tylko wymianę okiem w mieszkaniu. Wobec powyższego komisja zaopiniowała tenże wniosek pozytywnie.

Dotację mają otrzymać również budynki: przy ul. Kościelnej 4, Duży Rynek 12, Zduńskiej 14, Kopernika 3 i 10.

- Nie mogę się doczekać tego remontu - mówi mieszkanka budynku przy ul. Kopernika 3. Część mieszkań należy do BTBS, część zostało wykupionych. - Wchodząc do budynku ma się wrażenie, że to jakaś scena z horroru. Odpadający tynk, ściany z wulgarnymi wyrazami... - A do tego często zalewana klatka schodowa i odpadający sufit - wtóruje kolejna mieszkanka wspomnianego budynku. - Jestem szczęśliwa, że teraz pieniądze mają być przyznane i uda się zrobić tu porządek. Mieliśmy już spotkanie z przedstawicielami BTBS-u dotyczące kosztów i planowanej inwestycji. Oby udało się zrobić wszystko to, co było z nami, mieszkańcami ustalone.

Katarzyna Pomianowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.