Statystycznie mamy 3700 zł wypłaty. „Pomorska” prześwietliła portfele

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Agnieszka Domka-Rybka

Statystycznie mamy 3700 zł wypłaty. „Pomorska” prześwietliła portfele

Agnieszka Domka-Rybka

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosi 3700 zł brutto (ostatnie dane GUS pochodzą z grudnia zeszłego roku). Wychodzi 2644 zł na rękę. Tyle statystyki, bo już po raz kolejny poprosiliśmy Czytelników „Gazety Pomorskiej” o informacje, ile naprawdę zarabiają i czy wysokość ich dochodów się zmieniła. Pod lupę wzięliśmy cały ubiegły rok.

Mieszkańcy regionu podali nam m.in. swoje miejsca pracy, wykształcenie, stanowiska służbowe, staż i pensje netto, czyli tyle, ile wpływa na ich konta. I tak np. urzędniczka ZUS w Bydgoszczy napisała: „Po 16 latach pracy w tym jednym urzędzie otrzymuję na rękę 1560 zł miesięcznie. Mam wyższe wykształcenie, pracuję jako inspektor wydziału merytorycznego. Moje koleżanki zarabiają podobnie. Wielu urzędników, choć przeważnie głośno skarżą się głównie zatrudnieni w prywatnych firmach, też haruje za głodowe pensje”.

Wartownik z Grudziądza twierdzi zaś, że zarobki cywilów w jego jednostce wojskowej są żenujące: „Mam 25-letni staż pracy. Taka robota, że muszę być na służbie oczywiście również w niedziele, święta czy nocki. Moja pełna pensja, z nockami i ewentualnymi nadgodzinami, wynosi nieco ponad 1450 zł na rękę miesięcznie. Jako cywilni pracownicy wojska jesteśmy gorzej traktowani niż żołnierze zawodowi”.

Niektórzy Czytelnicy pochwalili się dodatkami, firmowymi profitami i podwyżkami w 2015 roku. Wielu jednak napisało, że o czymś takim może jedynie pomarzyć. Oczywiście głos zabrali również renciści i emeryci (ZUS i KRUS). Także oni zdradzili nam, jak im się wiedzie na utrzymaniu państwa. - Po 45 latach pracy w Polsce zasłużyłem na zaledwie 960 zł emerytury - skarżył się np. 75-letni były rolnik z okolic Dąbrowy Chełmińskiej. - Przez 30 lat byłem ubezpieczony w ZUS, a 15 w KRUS. Otrzymuję pieniądze z KRUS plus 40 zł dodatku miesięcznie z ZUS. Osoby, które urodziły się po 1948 roku, nawet jeśli były ubezpieczone w ZUS przez kilka lat, a resztę w rolniczej kasie, mają aż 600 zł takiego dodatku. Czuję się ukarany przez państwo tylko za to, że urodziłem się kilka lat za wcześnie.

Na podstawie informacji od Czytelników stworzyliśmy „Kujawsko-Pomorską Listę Płac 2016”. Zaprezentujemy ją Państwu: pierwsza część już w poniedziałek 22 lutego. Zaczniemy od zarobków w służbach mundurowych, w następnych dniach podamy dochody: pracowników urzędów, szkolnictwa, szpitali, prywatnych firm, emerytów i rencistów. Oczywiście zajrzeliśmy też do portfeli naszych samorządowców, posłów, senatorów oraz najbogatszych mieszkańców regionu.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.