Stary Rynek w Bydgoszczy zmieni się latem [wizualizacja]

Czytaj dalej
Anna Stasiewicz

Stary Rynek w Bydgoszczy zmieni się latem [wizualizacja]

Anna Stasiewicz

Fontanna w miejscu zachodniej pierzei, przesunięty Pomnik Walki i Męczeństwa. Przez najbliższe dwa tygodnie można zgłaszać uwagi do zaprezentowanego projektu.

O przebudowie płyty Starego Rynku mówi się w Bydgoszczy od lat. W 2009 roku ogłoszono międzynarodowy konkurs, w którym wygrała koncepcja pracowni GM Architekci, ale nigdy nie doczekała się realizacji. Płyta bydgoskiego rynku miała zostać przebudowana równocześnie z remontem okolicznych uliczek, ale tak się nie stało. Pracowni GM Architekci zlecono również opracowanie obecnej koncepcji, którą zaprezentowano na sesji.

Prezydent Rafał Bruski przyznał, że konsultacje trwały tak długo, bo chodziło o wybór projektu najbardziej uniwersalnego, ale i jak najmniej wzbudzającego kontrowersje. Prezydent dodał również, że zależy mu na jak najszybszym rozpisaniu przetargu i rozpoczęciu prac. Jeśli wszystko będzie przebiegało bez przeszkód, to prace na Starym Rynku ruszą późną jesienią tego roku i potrwają do lata 2017 roku.

Co zakłada projekt przygotowany przez architektów? Centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym. Chodniki znajdujące się przy pierzejach będą poszerzone. Chodzi o to, by bez problemu zmieściły się tam np. punkty gastronomiczne. Zlikwidowane zostaną krawężniki.

Jak mówi Maciej Gajownik z pracowni GM Architekci, ruch samochodów na Starym Rynku ma być ograniczony do minimum.

W miejscu zachodniej pierzei ma pojawić się fontanna. Fontanna o charakterze „tryskających szampanów” ma składać się z 60 dysz strumieniowych i 7 wieloobrazowych wyposażonych w lampy do iluminacji. Nowością ma być pas świetlny wyznaczający przebieg 18 południka. Radni zaproponowali również, by przebieg 18 południka zaznaczyć specjalną kostką.

Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku. Zostanie nieznacznie przesunięty w kierunku północno-zachodnim. - Do tej pory znajdował się bowiem w lekko przypadkowym miejscu - uważa Gajownik.

Zmiana lokalizacji pomnika nie spodobała się radnemu Stefanowi Pastuszewskiemu. - Schowanie pomnika to zaprzeczenie historii - stwierdził. Radny zaapelował też o odbudowę zachodniej pierzei w historycznym kształcie.

- Ten projekt nie wyklucza odbudowy zachodniej pierzei, ale w perspektywie tego nie widzę - dodał prezydent.

Ze szczegółowym planem można zapoznać się w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, przy ul. Toruńskiej 174a, piętro III, pokój 310 w dni robocze w godzinach pracy tej jednostki. Uwagi do opracowanego projektu można składać do 14 lipca pisemnie na adres Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy (ul. Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz) lub mailem na adres: konsultacje@zdmikp.bydgoszcz.pl.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.