Starostwo pomoże parafiom z powiatu włocławskiego w renowacji kościołów

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz/zdjęcie ilustracyjne
Małgorzata Goździalska

Starostwo pomoże parafiom z powiatu włocławskiego w renowacji kościołów

Małgorzata Goździalska

Umowy podpisane! Pięć parafii z powiatu włocławskiego otrzyma pieniądze ze starostwa na ratowanie zabytkowych świątyń.

Powiat włocławski od kilku lat daje pieniądze na ratowanie zabytków. I ostatnio także władze powiatu podjęły decyzje o przekazaniu dotacji na prace konserwatorskie, restauracyjne i roboty budowlane dla obiektów zabytkowych.

- To stała pozycja w budżecie powiatu włocławskiego - podkreśla Kazimierz Kaca, starosta włocławski. I dodaje: - Na terenie powiatu mamy prawdziwe perełki architektoniczne.

Ostatnio podpisane zostały umowy z pięcioma parafiami, które na swoim terenie prowadzą prace mające na celu zachowanie zabytkowych obiektów dla potomności. I tak dotację otrzyma parafia rzymskokatolicka św. Marii Magdaleny w Grabkowie ( gm. Kowal) na zadanie „Remont konserwatorski kościoła parafialnego”, a konkretnie na remont ściany północnej (zakrystii), dachu nad zakrystią i części ściany wschodniej świątyni. Ponadto powiat włocławski dofinansuje parafię rzymskokatolicką p.w. Wniebowzięcia NMP w Izbicy Kujawskiej, która podjęła się remontu konserwatorskiego ściany południowej kościoła parafialnego. Dotacja z powiatu trafi także do parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Stanisława w Modzerowie( gm. Izbica Kuj. ) i będzie przeznaczona na remont pokrycia dachu nad nawą drewnianego kościoła parafialnego. Ponadto z dotacji powiatu skorzysta parafia rzymskokatolicka p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim, która podjęła się prac konserwatorskich elewacji zachodniej kościoła parafialnego.

Dotację z powiatu otrzyma też parafia rzymskokatolicka św. Józefa w Szpetalu Górnym, która zdecydowała się na remont więźby i stropu nad nawą główną kościoła parafialnego.

W sumie do pięciu parafii w powiecie włocławskim trafi 149 tysięcy złotych. W budżecie powiatu zapisana została jednak kwota 300 tys. zł. na dotacje do prac konserwatorskich, restauracyjnych i robót budowlanych. Co z pozostałymi 151 tys. zł? - W lipcu będzie ogłoszony kolejny konkurs - mówi starosta Kazimierz Kaca.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.