Staną razem w kontrze do PiS? Niekoniecznie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Roman Laudański

Staną razem w kontrze do PiS? Niekoniecznie

Roman Laudański

Poseł Grzegorz Schetyna (PO) zaproponował wspólną listę wyborczą dla ugrupowań opozycyjnych wobec PiS. Ludowcy chcą pójść do wyborów sami.

- Wspólne listy zależą od racjonalnego podejścia liderów PO, Nowoczesnej, SLD i PSL - tłumaczy poseł Tomasz Lenz (PO). - Należy wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych w ostatnich wyborach parlamentarnych. W województwie kujawsko-pomorskim PiS jest w stanie uzyskać poparcie na poziomie 30-35 procent. Czyli reszta - ponad 60 proc. - przypadnie ugrupowaniom w kontrze do PiS.

- W wyborach samorządowych startujemy samodzielnie. Nie ma mowy o żadnych koalicjach - krótko i zwięźle stwierdził poseł Eugeniusz Kłopotek (PSL). - W PSL mamy nadmiar kandydatów.

PiS kontra „reszta świata”? Niekoniecznie. PSL solo

Szef PO zaproponował wspólną listę wyborczą dla ugrupowań opozycyjnych do PiS. PSL w wyborach samorządowych chce startować samodzielnie.

- Wspólne listy zależą od racjonalnego podejścia liderów PO, Nowoczesnej, SLD i PSL - tłumaczy poseł Tomasz Lenz (PO). - Należy wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych w ostatnich wyborach parlamentarnych. W województwie kujawsko-pomorskim PiS jest w stanie uzyskać poparcie na poziomie 30-35 procent. Czyli reszta - ponad 60 proc. - przypadnie ugrupowaniom w kontrze do PiS. Jeżeli będą cztery listy, to może stać się jak w Sejmie, kiedy partia z poparciem ponad 30 proc. będzie miała większość w sejmiku czy w radach miejskich. Potrzebny jest dialog i rozmowa, w jaki sposób można połączyć siły.

Jak dodaje poseł Lenz, w przypadku wprowadzenia przez PiS ograniczeń do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, to z wyjątkiem Włocławka w czterech miastach prezydenckich naszego regionu będą wystawieni nowi kandydaci. Jeśli w marcu - kwietniu PiS złoży w parlamencie nowy projekt ordynacji wyborczej do samorządów, to wybory samorządowe będą mogły być przyspieszone, a jeśli nie, to wybory samorządowe odbędą się w 2018 roku - dodaje poseł Tomasz Lenz.

Czekamy, czy PiS dotrzyma terminów konstytucyjnych.

Poseł Krzysztof Brejza (PO) przestrzega przed zmianami w ordynacji sprzyjającymi PiS. - Trzeba zrobić wszystko, ażeby doprowadzić do powstania jednej listy ugrupowań opozycyjnych, zwłaszcza kiedy PiS chce ograniczać kadencje bezpartyjnym prezydentom, burmistrzom, wójtom oraz - o czym się mówi - komitetom lokalnym. Chcemy, żeby Platforma była przestrzenią dla wszystkich, także bezpartyjnych samorządowców identyfikujących się z programem samorządowym.

Poseł Brejza dodaje, że najpierw potrzebne jest ogólne porozumienie o współpracy, a dopiero później można mówić o miejscach na listach.

Ludowcy startują sami

- W wyborach samorządowych startujemy samodzielnie. Nie ma mowy o żadnych koalicjach - krótko i zwięźle stwierdził poseł Eugeniusz Kłopotek (PSL). - W PSL mamy nadmiar kandydatów - żartuje. - Od poziomu gminy po sejmik wystawiamy ludowców. Idziemy samodzielnie.

Czy PSL wystawi kandydata np. na prezydenta Bydgoszczy? - Trzeba mierzyć siły na zamiary, a raczej zamiary na siły i kandydata na prezydenta Bydgoszczy prawdopodobnie nie wystawimy. Będziemy się koncentrować na gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Zadowolimy się wynikiem sprzed dwóch kadencji na poziomie 16 procent poparcia. Jestem przekonany, że to osiągniemy.

Poseł Krzysztof Brejza: - Największe uderzenie PiS pójdzie w stronę PSL-u. Dziwię się ludowcom, że nie chcą wspólnej listy, bo jeśli Jarosław Kaczyński wprowadzi 10-procentowy próg wyborczy, to PSL zostanie zniszczone. Pamiętajmy też o zmarnowanych głosach oddanych w wyborach parlamentarnych na listę Lewicy. Osiem procent nie miało swojej reprezentacji w Sejmie i tę „górkę” przejęło PiS nieproporcjonalnie do wyniku wyborczego uzyskując większość w Sejmie.

Posłanka Ewa Kozanecka (PiS) informuje, że PiS rozpoczęło już przygotowania do wyborów samorządowych, ale jest zbyt wcześnie, żeby mówić o personaliach. Na razie po-wstaje strategia, która ma umożliwić PiS zdobycie jak największej liczby mandatów. - Najważniejsza będzie praca poszczególnych ugrupowań partyjnych na rzecz lokalnych społeczności. Opozycja na razie nie ma się czym u nas pochwalić, dlatego będą zabiegali o wygranie wyborów innymi metodami - negując wszystkie osiągnięcia rządu PiS - podkreśla posłanka Kozanecka.

Giełda nazwisk się kręci

Na dziennikarskiej giełdzie wśród kandydatów PiS na prezydenta Bydgoszczy są nazwiska posłów: Tomasza Latosa i Piotra Króla. Gdyby nie mógł startować obecny prezydent, to PO mogłaby wystawić posła Pawła Olszewskiego

Jeśli chodzi o ewentualnych kandydatów PiS w Toruniu - tu padają nie tylko nazwiska posłanek Anny Sobeckiej i Iwony Michałek, ale i posła Jana Ardanowskiego, który jednak bardziej znany jest na wsi niż w mieście. Ponadto wskazuje się m.in. na wiceprezydenta Zbigniewa Rasielewskiego. Kandydatem PO mógłby być poseł Tomasz Lenz.

W Inowrocławiu i Grudziądzu PiS będzie miał kłopot z rozpoznawalnymi kandydatami, chyba że w Grudziądzu zdecyduje się kandydować Marzenna Drab.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.