Stalin też im nie przeszkadza! [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Hanka Sowińska

Stalin też im nie przeszkadza! [komentarz]

Hanka Sowińska

Jest w Lubuskiem miejscowość o nazwie Cybinka. Nieduża, ale ma dwa cmentarze, na których pochowano ponad 11 tys. czerwonoarmistów.

Nekropolię urządzali sami Sowieci - nic dziwnego, oficerom zrobili oddzielną nekropolię. I to na niej właśnie, na specjalnie ustawionym obelisku góruje podobizna Stalina - zbrodniarza nad zbrodniarzami! Miejscowym, przynajmniej niektórym, wizerunek pobratymca Hitlera zupełnie nie przeszkadza. Mimo apeli IPN, mimo próśb Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tak lokalna społeczność, jak i władza trwają przy Stalinie!

Stalin też im nie przeszkadza! [komentarz]
Filip Kowalkowski Hanka Sowińska, autorka komentarza,

Przykład Cybinki i medalionu z podobizną człowieka, który kazał mordować nie tylko swoich politycznych przeciwników, ale całe narody, dla którego „żołnierz radziecki” był tylko mięsem armatnim, jest szczególnie wymowny w kontekście projektu usunięcia pozostałych „pomników wdzięczności” Armii Radzieckiej z placów i ulic. Kiedy słyszę, że taki postulat to hańba, że nas by nie było, gdyby nie Armia Czerwona, to pytam: kto i kiedy powiedział, że będziemy likwidować cmentarze czerwonoarmistów?

NIKT! Mają zniknąć artefakty, na których wypisywano przez lata brednie o przyjaźni i braterstwie (?) między Polską a ZSRR. Przydałaby się ogólnonarodowa powtórka z historii, oj, przydała...

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.