Stacja w Żaganiu wkrótce ruszy i będzie dobra woda

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Stacja w Żaganiu wkrótce ruszy i będzie dobra woda

Małgorzata Trzcionkowska

Kończy się modernizacja stacji uzdatniania przy ul. Dworcowej w Żaganiu. Ale na czystą wodę w kranach będziemy musieli poczekać.

Mieszkańcy niektórych części miasta skarżą się na złą jakość wody. - Z kranu leciała brązowa ciecz - denerwuje się Czytelnik z ul. Dworcowej. - Nie da się zrobić prania, ani się wykąpać. Wodę do picia musimy kupować w sklepie. Jak to długo jeszcze potrwa?

- Wszystkie urządzenia na terenie stacji już są zamontowane - odpowiada Adam Barański, inżynier budowy z firmy Molewski, wykonawcy prac. - W tej chwili trwa podłączanie zasilania, itp.

Modernizacja obejmuje m.in. studnie głębinowe, otwarty układ napowietrzania, założenie pięciu filtrów ciśnieniowych, zbiornika wody uzdatnionej i pompownię sieciową. Nowa stacja uzdatniana będzie w pełni zautomatyzowana. Parametry wody będą na bieżąco monitorowane.

Do tej pory stacja jest wyłączona z użytku, co powoduje, że z kranów leci woda bez uzdatnienia. Jest czysta i na bieżąco badana przez sanepid, jednak może być zmętniała i czasami rdzawa, ponieważ w mieście płynie starymi rurami, w których zbiera się osad.

- W lipcu będziemy wpompowywać uzdatnioną wodę do systemu - tłumaczy Andrzej Pilimon, prezes Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji. - Jednak należy się spodziewać, że w pierwszych tygodniach nadal występować mogą tymczasowe, nieszkodliwe dla zdrowia przebarwienia i osady. Cały proces ma się zakończyć do września.

Trwają podłączenia nowych urządzeń na stacji, do zasilania.
Małgorzata Trzcionkowska Trwają podłączenia nowych urządzeń na stacji, do zasilania.

Prezes zaznacza, że woda będzie miała wyższe niż do tej pory ciśnienie. To plus dla mieszkańców peryferyjnych osiedli, którzy mieli bardzo słabe ciśnienie wody w kranach. Jednak to może również powodować wypłukiwanie instalacji z osadów.

- Wszelkie problemy z wodą można zgłaszać przedstawicielom ŻWiK telefonicznie lub w siedzibie spółki - zaznacza A. Pilimon. – Nasi pracownicy starają się reagować na wszystkie sygnały. Najczęściej konieczne jest wówczas płukanie sieci na zgłaszanym odcinku. Po wykonaniu operacji sytuacja wraca do normy. Zgłoszeń jest nawet kilka dziennie. Z reguły sprawa dotyczy gospodarstw domowych znajdujących się na końcówkach sieci wodociągowej. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie ul.

Nowogródzkiej, Starowiejskiej, Ogrodowej, Północnej, Wiśniowej, Żółkiewskiego, Chrobrego, Dębowej, Młynarskiej, Fabrycznej, Kożuchowskiej, Bema, Kwiatowej, Morelowej, Rzeźnickiej, Słonecznej, Wiejskiej, Wesołej, Waryńskiego, Żelaznej, Końcowej, Tartakowej, Paderewskiego, Drzewnej, Nocznickiego i Bocznej.

Modernizacja stacji rozpoczęła się w marcu tego roku, a jej koszt to ok. 6 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Żagań”. Do tej pory sfinalizowano w nim już 5 kontraktów, dzięki którym rozbudowano sieć kanalizacyjną, uporządkowano system oczyszczania ścieków, zmodernizowano sieć wodociągową oraz wybudowano kolektor odciążający kanalizację ogólnospławną. Podczas budowy nie obyło się też bez wypadków. Podczas nawałnicy w stacje trafił piorun. Spalił część urządzeń elektrycznych. Awarię na szczęście udało się szybko usunąć.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.