Srebro MŚ pod choinkę?

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Adam Szczęśniak

Srebro MŚ pod choinkę?

Adam Szczęśniak

Najpierw był wpis Adriana Zielińskiego na facebooku, potem potwierdzenie przez IWF. Nasz sztangista może zostać wicemistrzem świata!

W Wigilię Adrian napisał:

„Najlepszy prezent na święta... informacja, że na mistrzostwach świata w Houston zdobyłem II miejsce!!!“.

O co zatem chodzi, skoro nasz mistrz olimpijski, świata i Europy rodem z mroteckiego Tarpana w światowym czempionacie miesiąc temu w Houston był piąty w wadze do 94 kg?

Okazało się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wyniki rywalizacji w kilku kategoriach, głównie jednak w 94 kg, zostaną zmienione przez światową federację. To wynik mocnych kontroli antydopingowych w Houston. Komisja przebadała ok. 200 spośród 600 zawodników startujących w MŚ i to pod kątem wielu nowoczesnych specyfików.

Wyniki są zatrważające. Aż u 24 zawodników stwierdzono doping w próbce A. W tym gronie znalazło się aż pięciu rywali Adriana, ale też jego brata Tomasza, w kat. do 94 kg. Przyłapano (środek dehydrometylo-testosteron) Kazachów Ałmasa Uteszowa (był 2.), Zasułana Kydyrbajewa (3.), Białorusina Aleksandra Venskela (4.), Rosjanina Aleksieja Kosowa (7.) oraz Azera Intiqama Zairowa (9., nandrolon). Dla Kydyrbajewa i Zairowa byłaby to recydywa i to w ostatnich latach, a więc grozi im sportowe dożywocie.

Oczywiście, istnieją odpowiednie procedury odwoławcze, badanie próbki B, są też silne wpływy tych federacji w IWF, ale wydaje się, że nic się już nie zmieni. Jeśli światowa federacja zdyskwalifikuje „koksiarzy“, Adrian Zieliński z wynikiem 391 kg (177+214) przesunie się na 2. miejsce, a Tomasz z 375 kg (170+205) z 11. na 6.

Otwartym pozostaje też pytanie o mistrza świata Białorusina Wadzima Stralcowa, który triumfował z wynikiem 405 kg. W wieku 29 lat poprawił się o 23 kg do 2013 i o 13 kg do 2014 r. Zastanawiające... Wśród przyłapanych jest 6 Azerów, 4 Rosjan (m.in. zwycięzca +105 kg Alek-siej Łowczew, który ustanowił rekord świata), 3 Kazachów, 3 Koreańczyków z Północy, 3 Mołdawian, 2 Białorusinów i po 1 zawodniku z Turkmenis-tanu, Arabii Saud. i Grecji.

Sam Adrian Zieliński powiedział Polskiej Agencji Prasowej: - Praktycznie nie zdarza się, żeby badanie próbki B przyniosło inny efekt niż próbki A. Gdyby te wyniki się potwierdziły, byłby to dla mnie dowód, że sprawiedliwość w sporcie istnieje, gdyż osiągnięcia rywali były zaskakująco dobre. Ja zająłem 5. miejsce, ale jestem pewny, że byłem i jestem czysty.

Nie wiadomo jeszcze, jak doping wpłynie na podział kwa-lifikacji olimpijskich. Po MŚ w Houston Polki nie miały żadnej, Polacy 4. Jest szansa, że panowie sięgną po piątą.

Fakty

Adrian ZielińskiSrebro MŚ byłoby jednym z jego większych sukcesów. Już w wieku 21 lat w Antalyi (2010) był mistrzem świata, dwa lata później w Londynie mistrzem olimpijskim (w obu przypadkach w kat. do 85 kg), a w 2014 r. mistrzem Europy w Tel Awiwie (już w kat. do 94 kg). Miał też brąz MŚ w Paryżu (2011, 85 kg). Wcześniej był mistrzem świata (2009, Bukareszt) i Europy (2009, Landskro-na) juniorów oraz akademickim MŚ (2010, Taizhong).
Kary dla dopingowiczówDwuletnie dyskwalifikacje oraz dożywotnie dla recydywistów; kary finansowe (od 50 do 200 tys. dolarów) dla federacji i utrata olimpijskich kwalifikacji do Rio.
Adam Szczęśniak

Od 1994 roku, czyli od początku swojej kariery zawodowej, pracuję w "Gazecie Pomorskiej". Przez 22 lata w dziale sportowym, najpierw pod batutą ś.p. Tomasza Malinowskiego, m.in. w toruńskim oddziale "GP" oraz we Włocławku, pilotując koszykarzy Anwilu, później przez kilka lat sam kierowałem działem, by w 2016 r. zostać wydawcą. Sport wciąż mam jednak w sercu, choć więcej czas poświęcam obecnie sprawom społecznym i politycznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.