Srebrny jubileusz rozgłośni z protestem w tle

Czytaj dalej
Fot. Paweł Skraba
Joanna Maciejewska

Srebrny jubileusz rozgłośni z protestem w tle

Joanna Maciejewska

W sobotę słuchacze katolickiej rozgłośni będą dziękować za 25 lat istnienia Radia Maryja. Polska Laicka planuje w tym czasie protest.

„Już bardzo blisko do świętowania srebrnego jubileuszu powstania Radia Maryja i powstałych przy nim innych dzieł ewangelizacyjnych na chwałę Bożą i dobra Polski oraz Polaków w Ojczyźnie i świecie. Ileż stało się dobra i dalej dzieje się dzięki łasce Bożej i dzięki Współpracownikom - dzięki Wam!” - czytamy w komunikacie o. Tadeusza Rydzyka na stronie Radia Maryja, w którym zachęca słuchaczy do uczestnictwa w sobotnich uroczystościach.

Słuchacze z Polski i zagranicy spotkają się 3 grudnia w hali przy ul. Bema. Do środka będzie można wchodzić już od godz. 9.30, jednak najpierw trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę w pobliskim namiocie. Uroczystości rozpoczną koncerty ok. godz. 11-11.30. Na godz. 12.30 zaplanowano różaniec, przed 13.00 galowy koncert-widowisko „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

O godz. 15 rozpocznie się koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej (ok. 15.30) uroczysta msza św., której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosi on także homilię.

Założyciel Radia Maryja zachęca wiernych, aby przyjechali już w piątek i zostali do niedzieli. Dzięki temu będą mogli zobaczyć sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

W ubiegłym roku na urodziny toruńskiej rozgłośni licznie przybyli ministrowie (m. in. Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz), parlamentarzyści oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, który osobiście podziękował za wieloletnią działalność radia. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Torunia Michał Zaleski (będzie obecny też 3 grudnia 2016 r.).

Kto pojawi się w tym roku w hali przy ul. Bema? Tego jeszcze nie wiadomo. Można się jednak domyślać, że przedstawicieli władz państwowych raczej nie zabraknie. Radio Maryja świętuje w tym roku dość szczególną rocznicę - 25-lecie istnienia - więc być może urodziny zaszczyci swoją obecnością nawet sam prezydent Andrzej Duda?

Uczestnictwo rządu i lokalnych władz w urodzinach Radia Maryja nie wszystkim się podoba. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie czy prezydent Torunia Michał Zaleski wykorzystują te uroczystości, wiarę, religię i wierzących do utrwalania swojej władzy - informuje Stowarzyszenie Polska Laicka prosząc o przyłączenie się do manifestacji przeciwko udziałowi rządu w tym wydarzeniu. Demonstracja rozpocznie się w sobotę o godz. 13 na Rynku Staromiejskim.

W związku z rocznicą Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek pocztowy, który wydrukowano w liczbie 360 tys. egzemplarzy. Na znaczku widnieje wizerunek Maryi i napis „25-lecie Radia Maryja”. Przygotowano też specjalne koperty z naklejonym znaczkiem i cytatem Jana Pawła II: „Cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie, do cywilizacji miłości”.

Warto dodać, że Poczta Polska nie wydała w tym roku znaczka z okazji 25. finału WOŚP, a jedynie okolicznościową kartkę. Postawiono natomiast na eksponowanie znaczków poświęconych Orkiestrze, które nie sprzedały się w poprzednich latach. Obniży to koszty magazynowania ich.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.