Aleksandra Pasis

Sprawozdanie finansowe szpitala w Grudziądzu unieważnione

Sprawozdanie finansowe szpitala w Grudziądzu unieważnione Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy unieważniła uchwałę Rady Miejskiej o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego szpitala za 2016 rok.

Urzędnicy kontrolujący uchwałę uznali za nieprawidłowe między innymi to, że biegłego rewidenta, który opracowywał bilans zadłużonej lecznicy, powołał prezydent Grudziądza, a nie rada miejska.

- To kardynalny błąd - podkreśla Krzysztof Kosiński, radny PiS-u. - Podnosiliśmy to podczas posiedzeń Rady Społecznej Szpitala i komisji, ale pan prezydent w ogóle nie brał tego pod uwagę.

Opozycja uważa, że taka opinia RIO może nieść daleko idące konsekwencje. - Prezydent nie powinien otrzymać absolutorium za wykonanie budżetu za 2016 rok, a stratę finansową szpitala będzie trzeba pokryć z budżetu miasta - twierdzi Krzysztof Kosiński.

Spokojny o to, że uchwała zostanie utrzymana w mocy, jest Michał Czepek, radny PO: - Prezydent powołał biegłego rewidenta pod koniec 2016 roku, co było zgodne z ówcześnie obowiązującym statutem szpitala. Dopiero z początkiem 2017 roku zmieniliśmy statut lecznicy, gdzie zapisaliśmy, że biegłego powołuje rada miejska. I zauważa: - Prawo nie działa wstecz.

Władze miasta zapowiadają zaskarżenie decyzji RIO do sądu administracyjnego, który oceni, która ze stron ma rację.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.