Sprawdzamy kto w powiecie nowosolskim może być szczęśliwy, bo nie zapłaci wyższych podatków

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Sprawdzamy kto w powiecie nowosolskim może być szczęśliwy, bo nie zapłaci wyższych podatków

Eliza Gniewek-Juszczak

W styczniu rosną lokalne podatki. Sprawdzamy jak jest w Nowej Soli w mieście i gminie wiejskiej i Nowym Miasteczku.

Co roku konsekwentnie rosną podatki w Nowej Soli. - Zgodnie z przyjętym wcześniej stanowiskiem w tej sprawie przez radnych podatek od nieruchomości rośnie o około 4 procent – poinformował wiceprezydent Nowej Soli Jacek Milewski. – Najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców podatki wzrastają: od budynków mieszkalnych o 3 grosze za 1 metr kwadrat., od działalności gospodarczej o 80 groszy za 1 metr kwadrat., od gruntów mieszkalnych o 1 grosz; od gruntów związanych z działalnością gospodarczą o 3 grosze; opłata targowa o 30 groszy za 1 metr kwadrat., opłata za posiadanie psa o 1,2 złotego. Wiem jak są to niepopularne decyzje, jednak w samorządowej pracy takie również trzeba podejmować.

Gm. Nowa Sól

- Ja dotrzymuję słowa, zgodnie z deklaracją przedwyborczą w 2019 r., podatki w gminie Nowa Sól nie wzrosną. Pozostaną na poziomie roku 2018.W tej kwestii u mnie słowo droższe od pieniądza – poinformowała wójt Izabela Bojko.

Miasto i gmina Nowe Miasteczko

- Wszystkie stawki podatków wzrosły o 3 proc. jak zostało to ustalone na początku poprzedniej kadencji – poinformowała burmistrz Danuta Wojtasik. – Wyjątkiem jest podatek od środków transportowych, który jest jedynym podatkiem nie związanym z miejscem prowadzenia działalności. Dlatego podjęliśmy decyzję o obniżeniu stawek podatków w dwóch grupach podatkowych: grupach ciągnika siodłowego o masie całkowitej pow. 31 t. z zawieszeniem pneumatycznym i przyczep trzyosiowych o masie całkowitej pow. 38 t z zawieszeniem pneumatycznym. W tej grupie podatkowej w naszej gminie jest najwięcej podatników, którzy ze względu na zbyt wysokie stawki podatku, rejestrują swoją firmę poza terenem gminy. Ponieważ ich samochody jeżdżą po naszych drogach, postanowiliśmy obniżyć stawkę tych podatków do stawek minimalnych z rozporządzenia. Jest to ukłon w stronę podatników, którzy, mam nadzieję, będą rejestrować swoją działalność u nas i tym samym u nas płacić podatki. Po analizie stawek podatku rolnego ustaliliśmy, że jesteśmy jedną z niewielu gmin w okolicy, które stosują obniżoną cenę podatku rolnego. Większość samorządów stosuje stawkę maksymalną – podkreśliła burmistrz.

Eliza Gniewek-Juszczak

Sprawy Czytelników


Czytelnicy zadają pytania, a ja ustalam to, co da się ustalić, sprawdzam, czy da się pomóc, wyjaśniam, dlaczego tak jest. To różne sprawy. Dotyczą problemów, które martwią albo bulwersują.


 Zmieści się jeden pas czy dwa pasy ruchu? Internauci nie mogą się nadziwić, kiedy patrzą na nową nitkę wiaduktu w Zielonej Górze


 Radna i sołtys w jednym? Czytelnik zawiadomił wszelkie służby o sprawie z Zielonej Góry i Zaboru


  Minęło 40 lat w kolejowym mieszkaniu. Takiego zakończenia pani Helena z Zielonej Góry się nie spodziewała


 


Tematy wojewódzkie


 


Często uczestniczę w obradach Sejmiku Województwa Lubuskiego. To nasz regionalny parlament, od którego wiele zależy. To w urzędzie marszałkowskim dzielone są wielkie pieniądze, które ułatwiają życie Lubuszanom.  


 Z Zielonej Góry do Wrocławia i z powrotem zawiozą Koleje Dolnośląskie. Czy to początek większych zmian?


  Jest zwycięstwo, ale nie da się rządzić samodzielnie. Jaki to będzie sejmik?


 Rekomendacja do zarządu województwa bez jednego głosu poparcia


 


 Tematy z prokuratury


Są sprawy, które poruszają tak, że trudno o nich myśleć, co dopiero pisać, ale mieszkańcy mają prawo wiedzieć, co i gdzie się stało 


  Podwójne zabójstwo w Nowej Soli sprzed lat. To miała być zbrodnia doskonała. Dlaczego się nie udało?


Lubuskie: okrutna zbrodnia. Zamordowano kobietę. Oskarżeni to... syn i wnuk ofiary


Tragedia w Dąbrówce Wielkopolskiej. To miał być wspólny wyjazd nad morze. Skończył się na torach. Nie żyją trzy osoby


 


Kilka słów o mnie


Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu.


Obserwuję życie wokół mnie. Czytam książki, oglądam kryminały, coś upiekę albo ugotuję. Co w praktyce oznacza włączonego w weekendy laptopa w kuchni z elektronicznym dostępem do biblioteki i platformy streamingowej oraz zapachu - czasem ciasta, czasem spalenizny. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.


Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.