Sprawdzają armię, Ukrainę i NATO [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
AS, AIP, TVN24redakcja@pomorska.pl

Sprawdzają armię, Ukrainę i NATO [wideo]

AS, AIP, TVN24redakcja@pomorska.pl

MON zwołało odprawę szefów formacji bojowych. Odpowiedziało tak na zarządzenie w Federacji Rosyjskiej sprawdzenia gotowości bojowej armii.

Stan gotowości bojowej ogłoszono w Rosji o godzinie 4.00 we wschodnim, centralnym i zachodnim okręgu wojskowym na polecenie Władimira Putina. Potrwa on do końca sierpnia.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że w stan pełnej gotowości bojowej postawiono wojska Południowego Okręgu Wojskowego oraz część wojsk w okręgach Zachodnim i Centralnym. Ma zostać także sprawdzona gotowość bojowa Floty Północnej. Szojgu mówił także, że w Południowym Okręgu Wojskowym trwają aktywne przygotowania do ćwiczeń strategicznych Kaukaz 2016.

- To zastanawianie się, co też Rosja zrobi, czego nie zrobi, czy ćwiczenia to już przygotowania do wojny, czy ćwiczenia to jest tylko pewnego rodzaju maskarada, przygotowanie do jakiejś nowej akcji dyplomatycznej, to wszystko jest strategią Putina - powiedział dla TVN 24 Jacek Stawiski, dziennikarz obeznany z problematyką międzynarodową. Jego zdaniem „Rosja pokazuje zdolność do możliwości interwencji na Ukrainie“. - Nikt przy zdrowych zmysłach widząc, co Putin zrobił w Europie Wschodniej i Środkowej, jak najechał na Krym, jak dokonał interwencji na wschodzie Ukrainy, nie będzie dezawuował zagrożenia - stwierdził. - Oczywiście, nie należy też tym emocjom całkowicie ulegać. Elementem mocarstwowej gry Rosji jest bowiem demonstrowanie siły - dodał.

„W związku z informacjami dotyczącymi sprawdzenia gotowości bojowej armii rosyjskiej, na polecenie Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza została zwołana odprawa szefów: Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego“ - czytamy w komunikacie resortu.


Wideo: Odprawa MON ws. rosyjskich manewrów. "Nie ma żadnego zagrożenia"

źródło: TVN24/x-news

Ministerstwo poinformowało też, że polski attaché w Moskwie otrzymał zaproszenie z rosyjskiego Ministerstwa Obrony na spotkanie w tej sprawie.

- Wiemy, że to co dzieje się dzisiaj, także w relacjach wojskowych, między Rosją i państwami naszej części Europy, to jest do pewnego stopnia gra emocji, ale nie wolno tym emocjom ulegać - przyznał Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.

Premier Beata Szydło zapewnia, że MON „ma wszystko pod kontrolą“...

Autor: AS, AIP, TVN24

AS, AIP, TVN24redakcja@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.