Sprawdź, jak ma się prezentować basen na Mokrem po rozbudowie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. graf. md polska
(SZS)

Sprawdź, jak ma się prezentować basen na Mokrem po rozbudowie [zdjęcia]

(SZS)

Symbolicznie zaznaczenie koryta dawnego potoku - Postolca, wielopoziomowe pływalnie - to koncepcja architektów.

Poznaliśmy wyniki konkursu na modernizację i rozbudowę basenu przy Bażyńskich. Architekci nie mieli łatwego zadania. Z jednej strony musieli zmierzyć się z istniejącym obiektem, co jest na ogół znacznie trudniejsze od wymyślania czegoś od zera, z drugiej sprostać wymogom konkursowego regulaminu. Te były dość restrykcyjne, m.in. dlatego właśnie z nadesłanych pięciu propozycji, jurorzy mogli wziąć pod uwagę jedynie dwie. Pozostałe nie zmieściły się w ramach.

Największe uznanie zyskał pomysł architektów ze szczecińskiej pracowni MD Polska, która w Toruniu brała udział w projektowaniu hali przy ulicy Bema. Specjaliści od obiektów sportowych mają na swoim koncie też projekt stadionu we Włocławku.

- Bardzo istotną rzeczą była dla nas kontynuacja - mówi główny projektant MD Polska, Robert Dawidowski. - Po pierwsze zależało nam na tym, by ciekawą bryłę istniejącego basenu w szlachetny sposób kontynuować, nie stawiać niczego, co by się w istotny sposób od niej odróżniało. Drugą ważną rzeczą był element, jaki znaleźliśmy na mapie. Chodzi o ciekawy podział geodezyjny, który wskazuje na to, że w sąsiedztwie basenu coś kiedyś przebiegało. To coś okazało się zasypanym przed laty potokiem.

Odkrycie podsunęło projektantom pomysł na zagospodarowanie otoczenia basenu, wpłynęło również na ich wizję budynku. Patrząc na wszystko z góry, będziemy widzieli przepływający przez basen potok.

Projekt zdobył również uznanie jurorów ze względu na rozwiązanie kompleksu szatni, interesującą lokalizację pomieszczeń do squasha, a także atrakcyjny układ saun.

- Zgodnie z życzeniem mieszkańców wyrażonym podczas konsultacji społecznych, sportowy charakter basenu zostanie zachowany - mówi Adam Popielewski, architekt miejski i przewodniczący sądu konkursowego. - Na zapleczu będzie kompleks szatni, który oddzieli istniejącą część budynku od dobudowanej, zawierającej basen do nauki pływania, brodzik oraz kompleks basenów rekreacyjnych z basenem otwartym włącznie.

Warto dodać, że te pływalnie mają być umieszczone na trzech poziomach. Zgodnie z koncepcją, poza basenami, w budynku znajdzie się również miejsce m.in. na punkt gastronomiczny oraz sklep z artykułami sportowymi.

Za zajęcie pierwszego miejsca architekci z MD Polska otrzymali nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych oraz zielone światło do dalszych prac nad projektem nowego basenu. Tu muszą jednak uważać, aby zmieścić się w ramach finansowych. Wynagrodzenie za opracowanie projektu nie może przekroczyć 750 tys. zł.

Na przygotowanie dokumentacji, która pozwoli wystąpić o pozwolenie na budowę będą mieli dziewięć miesięcy od podpisania umowy. Prace przy przebudowie i modernizacji basenu powinny się rozpocząć jesienią przyszłego roku. Według szacunków urzędników całkowita przemiana starej pływalni na Mokrem zajmie od 15 do 18 miesięcy.

Autor: (SZS)

(SZS)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.