Sprawdź, czy zmieni się nazwa twojej ulicy

Czytaj dalej
Fot. Józef Basta
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Sprawdź, czy zmieni się nazwa twojej ulicy

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

W powiecie tucholskim nie trzeba wprowadzać wielu zmian

Odezwał się do nas czytelnik, czy samorządowcy mają zamiar sprawdzić u siebie nazwy ulic, czy nie powinni wprowadzić zmian do końca roku. - W Kęsowie i Śliwicach mają zamiar zmieniać, a co z ulicą 15 Lutego w Tucholi, czy burmistrz zmieni tę nazwę? - pyta czytelnik. - Czas ucieka i trzeba to zrobić do końca roku, zostało mało czasu. A co z Lubiewem i Cekcynem?

Ustawa, która nakazuje dekomunizację nazw ulic czy placów już obowiązuje, ale daje samorządom rok, żeby się do niej dostosować.

Zbyt wielu tabliczek wymieniać nie trzeba, zaznaczają w urzędach. Większość nazw kojarzących się typowo z komunizmem zmieniano na początku lat 90.

W Tucholi jedynie ta jedna nazwa budzi wątpliwości, chociaż nie razi zbyt w oczy i pewnie wielu mieszkańców w ogóle nie zastanawia się, czy jest komunistyczna, czy nie. Bo tak naprawdę to mieszkańcy żyją innymi sprawami. Jeśli zmienią się nazwy ulic, to trzeba wymieniać dokumenty i dodatkowy kłopot spada na nich.

Sekretarz miasta Jadwiga Krajecka tłumaczy, że zastanawiali się w ratuszu, bo oczywiście dotarła do nich taka informacja. - Mamy wątpliwości, bo ustawa nie jest dokładnie sprecyzowana. Rozmawiałam z przewodniczącym Rady Pawłem Cieślewiczem i stwierdziliśmy, że wystosuję pismo z zapytaniem do Instytutu Pamięci Narodowej i niech nam odpowiedzą jednoznacznie - informuje Jadwiga Krajecka. - Na początku lat 90 zmienialiśmy nazwy, wówczas uznano, że 15 lutego nie było komunistyczną nazwą, ale teraz wszystko jest możliwe.

Jak zapewnia sekretarz, w ciągu najbliższych dni wyśle pismo i ma nadzieję, że zdążą odpowiedzieć i nie będzie wątpliwości. - Po co robić niepotrzebnie zamieszanie, skoro stwierdzą, że nie trzeba. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to zmienimy, zwłaszcza, że chodzi o tylko jedną - dodaje.

W Cekcynie nie ma takich nazw i nie zajmują się tym.

W gminie Kęsowo jest nazwa 40-lecia PRL - radni będą się zajmować zmianą w Żalnie i Kęsowie.

W Śliwicach dwie ulice będą wzięte na tapetę. - Mamy ulicę 25-lecia PRL i 19 Lutego i te nazwy zmienimy zgodnie z ustawą - mówi wójt Daniel Kożuch.

W Lubiewie już dawno zmieniono nazwy ulic, które kojarzyły się z komuną. - Mamy takie nazwy, które pasują wszystkim - mówi wójt Michał Skałecki. Podobnie jest w Gostycynie. Kilkanaście lat wstecz zrobiono porządek z nazwami ulic i nie muszą teraz się martwić.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.