Sprawdź, czy możesz wyjechać do sanatorium z ZUS [dyżur z ekspertem]

Czytaj dalej
Fot. Dawid Łukasik
Małgorzata Stempinska

Sprawdź, czy możesz wyjechać do sanatorium z ZUS [dyżur z ekspertem]

Małgorzata Stempinska

Jakie trzeba spełnić warunki, by skorzystać z uzdrowiska ZUS? Jak długo się czeka na wyjazd? Kto daje skierowanie? Te pytania padały najczęściej podczas dyżuru redakcyjnego.Odpowiadała na nie Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

1. Jestem po ciężkiej operacji płuca. Chciałabym skorzystać ze skierowania do sanatorium z ZUS. To nie pierwszy mój rak, ale moja pierwsza prośba. Kto może mi pomóc w przydzieleniu takiego skierowania? Dodam, że jestem na emeryturze, nie pracuję.
Niestety, nie może pani starać się o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej skierowany jest do osób:- ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy,- uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,- pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy rokujących jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Może pani starać się tylko o rehabilitację z Narodowym Funduszem Zdrowia.

2. Jak długo trzeba czekać na sanatorium z ZUS?
Czas oczekiwania na rehabilitację wynosi około 8 tygodni. Może się wydłużyć w zależności od tego na jakie schorzenie osoba jest kierowana.

Gdzie należy złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą z ZUS? Czy każdy lekarz może wystawić wniosek o sanatorium z ZUS? Czy ZUS  finansuje wszystkie koszty związane z wyjazdem do sanatorium? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wyjazdu do sanatoriumz ZUS znajdują się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.