Spotkanie ze sztuką teraz w „Kujawiaku”

Czytaj dalej
Fot. Joana Bejma
Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Spotkanie ze sztuką teraz w „Kujawiaku”

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Barcinianie - ci trochę starszej daty - pamiętają, że w budynku gdzie obecnie funkcjonuje MDK mieściła się restauracja. „Kujawiak“ wrócił. Dlaczego?

Z odpowiedzią pospieszył Tomasz Gronet, dyrektor placówki. - Dom kultury ma własną galerię, ale zauważyłem, że zaczęła ona umierać. Różnego rodzaju wystawy są teraz częściej organizowane w bibliotece niż w domu kultury. Chcę więc powołać w naszej placówce miejsce pod nazwą Barcińskie Wystawy Artystyczne - usłyszeliśmy.

I dlatego, pod nazwą dla Barcińskich Wystaw Artystycznych, wrócił popularny „Kujawiak”.

- To idealna nazwa, historyczna, sentymentalna i zwraca uwagę - dodaje Tomasz Gronet. Ale sam napis, jaki wczoraj zamontowano na dachu MDK, historyczny już nie jest. Jest zupełnie nowy. Bazując na starych widokówkach i zdjęciach wykonał go Ryszard Hulisz, pracownik barcińskiego domu kultury.

Barcińskie Wystawy Artystyczne to nie jednorazowa akcja. W planach jest przeniesienie MDK do pomieszczeń po byłej bibliotece (przy ul. Lotników - przyp. red.). - W nowym budynku zaplanowałem oczywiście pomieszczenie, które ma pełnić funkcję miejskiej galerii, także po przeprowadzce BWA będą kontynuowane. Ale czy zostanie przeniesiony napis? Nie wiem - oświadczył dyrektor.

Najbliższa wystawa w starej-nowej galerii w Miejskim Domu Kultury zaplanowana jest już w najbliższy czwartek, 21 czerwca. Z Muzeum Etnograficznego w Toruniu przyjadą do Barcina eksponaty, które będą nawiązywały do dawnych metod wyrabiania chleba, masła i sera. Grażyna Szelągowska, kustosz wystawy, podczas czwartkowego wernisażu opowie o tych dawnych i zapomnianych nieco czynnościach.

Wystawa inaugurująca działalność Barcińskich Wystaw Artystycznych „Kujawiak“ rozpocznie się o godz. 17.

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.