Sposoby na podwyższenie starej i nowej emerytury

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Monika Kiełczyńska

Sposoby na podwyższenie starej i nowej emerytury

Monika Kiełczyńska

Ubiegłoroczna zmiana przepisów stwarza możliwość podwyższenia emerytury – przypomina ZUS

Z dniem 1 maja 2015 r., weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy emerytalnej, dzięki którym pojawiły się nowe możliwości podwyższenia emerytury zarówno dla osób, które przechodziły na emeryturę na starych, jak i nowych zasadach.

Zmiany wprowadziły możliwość:

Dla starego systemu - art. 110a
Przed wprowadzeniem do ustawy art. 110a, ZUS nie mógł przeliczyć emerytury ze starego systemu, osobom które odprowadzały składki obliczone od podstawy wyższej od 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia oraz pracowały po przyznaniu emerytury, jeżeli nowo obliczany wskaźnik wysokości podstawy wymiaru nie był wyższy od poprzedniego.

Przykład
Emerytura została przyznana od 1 grudnia 2002 r. Do ustalenia podstawy wymiaru zostały wskazane zarobki z lat 1992–2001. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosił 389,20 proc. Przy obliczaniu podstawy wymiaru emerytury, zgodnie z przepisami, wskaźnik został ograniczony do 250 proc. Emeryt pracował po przyznaniu emerytury (podjął zatrudnienie po rozwiązaniu stosunku pracy). Zgłaszał wnioski o przeliczenie podstawy wymiaru w myśl starego przepisu 110 ustawy emerytalnej, jednak wskaźnik ustalony od zarobków uzyskanych po przyznaniu prawa do emerytury choć był wyższy niż 250 proc., to ciągle był niższy od 389,20 proc. – nie było więc możliwości przeliczenia świadczenia.

***

Zmiana w ustawie daje możliwość ponownego ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem aktualnej kwoty bazowej w sytuacji, gdy nowo ustalony wskaźnik jest niższy od poprzedniego.
Przeliczenia emerytury od podstawy wymiaru dokonuje się na wniosek emeryta, gdy spełnione zostały łącznie warunki określone w przepisach.

Uwzględnianie okresu studiów wyższych

Jedna ze zmian dotyczy uwzględnienia okresu studiów wyższych przy obliczaniu kapitału początkowego. Dotyczy osób, których okres studiów był dłuższy przed 1999 r. niż 1/3 okresów składkowych. Po wprowadzonej zmianie okres studiów, który nie może być dłuższy niż 1/3 okresów składkowych będzie porównywało się do całego okresu ubezpieczenia a nie tylko do 1 stycznia 1999 r. Przeliczenia tego okresu można będzie dokonać najwcześniej z chwilą złożenia wniosku o emeryturę.

Ważne! We wszystkich opisanych w tekście sytuacjach ZUS na wydanie decyzji ma 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

Autor: Monika Kiełczyńska

Monika Kiełczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.