Spółka każe płacić za „kota w worku”

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Ernestowicz
Łukasz Ernestowicz

Spółka każe płacić za „kota w worku”

Łukasz Ernestowicz

- MPGN zarabia na lokatorach, którzy chcą wykupić mieszkanie - denerwuje się grudziądzanin. Szef spółki zapewnia, że jest odwrotnie.

Sporo lokatorów zastanawia się nad wykupem mieszkania od Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. Ich marzenia o własnym „M” pryskają jak bańka, kiedy dowiadują się, że już na wstępie muszą uiścić wysoką opłatę.

Opłata jest zaporowa

- Złożyłem wniosek z chęcią wykupienia mieszkania. W odpowiedzi otrzymałem od MPGN-u pismo, w którym każą uiścić opłatę w wysokości 600 zł „kosztów przygotowania lokalu” - irytuje się Ryszard Kowalski, mieszkaniec al. 23 Stycznia.

Pyta: - Dlaczego ta opłata jest tak wysoka? Na co jest przeznaczona? Co kryje się pod terminem „koszty przygotowania lokalu”?! Dlaczego MPGN żąda opłaty przed wyceną mieszkania?

Grudziądzanin zaznacza, że sytuacja przypomina kupowanie przysłowiowego „kota w worku”. - Ktoś, kto chce kupić mieszkanie, chce także znać jego cenę. Nie dowie się ile będzie musiał zapłacić, jeśli nie uiści wspomnianej opłaty - dodaje. - Przecież jeśli MPGN zażąda zbyt wiele za wykup, lokator może się rozmyślić. Ale tym samym straci zapłacone wcześniej 600 zł, bo opłata nie podlega zwrotowi. W ten sposób MPGN zarabia na lokatorach.

Mężczyzna proponuje aby MPGN wstępnie wyceniał mieszkanie, wyznaczył stałe kwoty wykupu za metr kwadratowy w zależności od budynku, które mogłyby się delikatnie zmienić po szczegółowej wycenie lokalu.

Wykup i tak jest korzystny

Co na to MPGN? - Na koszty związane z przygotowaniem lokalu do sprzedaży składają się przede wszystkim koszty sporządzenia szkicu i karty inwentaryzacyjnej lokalu, koszty związane z wyceną mieszkania przez rzeczoznawcę majątkowego, opłaty administracyjne takie jak m.in. odpisy z ksiąg wieczystych, wypisy z rejestru gruntów oraz zaświadczenia o samodzielności lokalu - wymienia Zenon Różycki, szef MPGN-u. - Wysokość opłaty na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem lokalu do zbycia została zatwierdzona w 2006 roku i od tej pory jest niezmienna.

Prezes spółki dodaje, że - tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami mogą wykonywać wycenę nieruchomości, w związku z tym nie ma możliwości, aby MPGN samodzielnie wyznaczyło przykładowe ceny dla lokali w danych budynkach. Przypomina także, że mieszkanie wykupowane jest z 70 proc. bonifikatą od ceny rynkowej, średnio około 70 tys. zł.

- Dlatego wszelkie opłaty jakie należy ponieść przy sprzedaży lokalu leżą po stronie najemcy, a transakcje te i tak są bardzo korzystne dla wnioskujących - podkreśla prezes Różycki.

Łukasz Ernestowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.